Başka Bir Arabaya Ait Plakayı Takmanın Cezası

sahtplaka

Başka Bir Arabaya Ait Plakayı Takmanın Cezası

Trafikte kayıtlı her aracın, tıpkı insanların kimlik numaraları gibi bir plakası vardır. Plaka ile devlet yetkilileri aracı kolaylıkla tespit edebilmektedir. Plakalar bir nevi araçların kimlik kartı gibidir. bu sebeple her aracın kendi plakasını takması kanunlara göre zorunludur. Hiç bir araca kendisine ait olmayan başka bir plaka takılamaz.

Peki aracınıza başka bir arabanın plakasını takmanın cezası nedir?
Bu konuda Karayolları Güvenlik Kanununun 23. maddesinde açıklama getirilmiştir. Maddede aynen “Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.” yazmaktadır.

TCK 204. maddede ise aynen “Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” ibaresi yer almaktadır.

Yani başka bir araca ait plakayı kullanmanız durumunda hem aracınız trafikten çekilir, 2019 yılı itibariyle 5 bin lira para cezası ile cezalandırılırsınız. Ayrıca konu adli makamlara devredilerek hakkınızda ‘Resmi Belgede Sahtecilik‘ suçundan dava açılır. Dava sonucunda ise 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir