Arkadan Çarpmada Kazada Kim Suçlu Olur ?

arkadan carpma

Arkadan Çarpmada Kazada Kim Suçlu Olur ?

Özellikle şehir içi trafik kazalarının bir çoğu arkadan çarpma şeklinde gerçekleşmektedir. Peki arkadan çarpmalarda kim suçlu olur?

Şehir içi trafik kazalarında en çok karşılaşılan olay arkadan çarpma kazalarıdır. Şehir içerisinde araçlar birbirine yakın seyretmektedir. Önde aracın ani bir şekilde durması veya yavaşlaması durumunda arkadaki şoför takip mesafesini doğru takip etmediği önünde ki araca çarpmaktadır. Bu durumda bir hasar meydana gelir ve araların masraflarının bir şekilde karşılanması istenir. Zorunlu taşıt sigortalarında kusurlu kimse, karşı tarafın aracı onun sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Bu tür trafik kazalarında kimin hatalı olduğu Karayolları Trafik Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir.  Kanunun, 84. maddesinde Trafik kazalarında sürücü kusurlarının tespiti ve asli kusur sayılan haller açıklanmıştır. Aynı kanunun ‘d’ bendindeArkadan çarpma” Hallerinde asli kusurlu sayılırlar ibaresi yer almaktadır.

Yani halk arasındaki tabirle arkadan çarpan her zaman suçludur. Ancak bunun bir istisnası vardır. Otoyolda ilerlerken önünde hiç bir engel olmamasına rağmen karayolu içerisinde duran araca çarpan kişi suçlu değildir. Çünkü karşı taraf trafiğin normal akışını tehlikeye sokacak bir harekette bulunmaktadır.

Zincirleme kazalarda ise her araç bir önündeki araca karşı sorumludur. Çünkü takip mesafesi demek takip mesafesinin korunması anlamına gelmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir