Açılmayan Araba Kapısı Nasıl Açılır

acilmayan araba kapisi

Açılmayan Araba Kapısı Nasıl Açılır

Otomobillerin kapıları çok karmaşık bir kilit mekanizmasına sahiptir. Çok nadir de olsa bazı arabaların kapıları kilitli kalıp açılmadığı zamanlar olabiliyor. 

Kapının kilitli kalması özellikle de şoför kapısının oldukça can sıkıcı olabiliyor. Aracınızın kapısı açılmıyor ise panik yapmanıza gerek yok. Öncellikle imkanınız varsa, bir oto kilit ustasına gidebilir ve 2019 yılı itibariyle 75 lira gibi bir fiyata açılmayan kapıyı açtırabilirsiniz. Ancak bu yazımızda size açılmayan kapıyı kendinizin nasıl açabileceğini anlatacağız.

Otomobil kapı kilit mekanizmaları mühendiler tarafından kullanıcıların kolaylıkla erişebileceği yerlere yapılmıştır.

Şimdi adım adım anlatalım

  • İlk iş olarak açılmayan kapının döşemesini söküyorsunuz. Döşemeler genelde bir kaç vida yardımıyla kapı kaportasına sabitlenmiştir ve kolaylıkla çıkacaktır.
  • Döşemeyi söktükten sonra kapının ortalarına doğru kilit mekanizmasını göreceksiniz. Bu mekanizmaya giren teller vardır. Bu telleri aşağı yukarı oynattığınız zaman kapıyı kilitleyip açacaktır. Sırayla hangi telin açtığını öğrenmek için telleri çekip, kaldırın.
  • Eğer tellerden birisi boşa gidiyorsa, büyük ihtimal tel kopmuş ve kapıyı açamıyordur. Teli mekanizmanın olduğu taraftan bir pense yardımıyla çekerek açabilirsiniz.
  • Ancak tel daha dipten kopmuşsa ince bir tornavida ile mekanizma içerisine bastırarak kapıyı açabilirsiniz.
  • Bazı durumlarda ise mekanizma arıza vermiş olabiliyor. Bu durumda, mekanizmayı söküp kilidi boşa çıkarın. Ardından kapıyı kilitleyen dili yukarı kaldırın ve kapı açılsın. Bozulan kilit mekanizmasının tamiri olmamaktadır. Bu sebeple yeni mekanizma alıp takmanız gerekebilir.
Yukarıda bu saydıklarımız kapısı kilitli kalıp açılmayan bir aracın, kapısının nasıl açılabileceği ile ilgiliydi. Eğer imkan varsa bu işi ustasına yaptırmanız aracınız açısın çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir