P0126 Sabit Çalışma İiçin Yetersiz Soğutma Sıvısı Isısı Arıza Kodu Ve Çözümü

p0126

P0126 Sabit Çalışma İiçin Yetersiz Soğutma Sıvısı Isısı Arıza Kodu Ve Çözümü

P0129 diyagnostik kodu genel bir aktarma organı kodudur. Bu kod 1996 yılından bu zamana üretilen çoğu araçta bulunan OBD-II donanımlı tüm araçlarda soğutma suyu ısısı yetersiz anlamına gelmektedir.

Araçlar, çalıştıktan sonra motorun yüksek ısısını düşürmek amacıyla soğutma suyuna ihtiyaç duyarlar. Soğutma suyunun sıcaklığını ise motor soğutma suyu sıcaklık sensörü (ECT) kullanarak belirlerler. Motorun ısınması ve belirli bir sıcaklık aralığından çalışması performans ve verimlilik açısından çok önemlidir. Motor eğer beklenen süre içerisinde istenilen sıcaklığa gelmezse Motor Güç Aktarım Modülü (PCM)’ye ECT tarafından P0126 arıza kodu etiketlenir.

P0126 Arıza Kodu Belirtileri

Aracınızda bu kod arızası veriyorsa bazen hiç bir belirti vermeyebilir. Ancak çoğu zaman Arıza lambası yanar. Bazı durumlarda ise aracın yakıt tüketimin artış söz konusu olur.

P0126 Nedenleri

Düşük motor soğutma suyu seviyesi
Arızalı termostat
Arızalı soğutma suyu sıcaklık sensörü
Soğutma suyu sıcaklık sensörü kablolarında arıza

P0126 Arıza kodu tamiri ve onarımı

Hangiaraca sahip olursanız olun, aracınıza ait teknik servis bültenlerini kontrol etmelisiniz. Aracınızın radyatör suyunun tam olduğundan emin olun. Aracınızda radyatör fanı sürekli çalıştığı için motor suyu hep soğuk kalıyor olabilir, mutlaka radyatör fanının sürekli çalışmadığından emin olun.Bu arıza kodunun çözümü için mutlaka işini iyi yapan bir usta tarafından aracınızı kontrol ettirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir