Z Rot Kolu Arızası Nedir, Nasıl Anlaşılır

z rot kolu

Z Rot Kolu Arızası Nedir, Nasıl Anlaşılır

Otomobiller yolda seyir halindeyken düz bir çizgide gitmesi için Z rot kolu denilen parçaya ihtiyaç duyarlar. 

Z rot kolu aracın direksiyonu kırılmadığı zaman düz bir çizgide gitmesini sağlayan denge verici bir parçadır. Bir araba sağa ve sola çekiyorsa bunun olağan şüphelilerinden bir tanesi Z rot koludur. Z rot kolu arıza yaptığı zaman araçta herhangi bir yöne çekme, yolda giderken ön taraftan tıkırtı sesleri gelir. Genelde yere paralel bir şekilde bulunur.

Z Rot Kolu Arızası Belirtileri

  • Aracın sağa veya sola çekmesi
  • Araç yolda giderken tıkırtı sesleri gelmesi,
  • Direksiyonun tam ortalı olmaması
  • Araç hafif yokuşlarda bile kalkarken hafif bir vurma sesi gelmesi

gibi belirtiler Z Rot kolu arızasından meydana gelmektedir. Tamir edilmediği zaman daha büyük hasarlara yol açabilmektedir.

Z Rot kolu Nasıl Tamir Edilir?

Bu kol bozulduğu zaman tamiri mümkün değildir ve değiştirilmesi gerekir. İşçilik ve parça olarak az bir maliyeti vardır. Hatta doğru malzemeler elinde olan birisi kendisi bile değiştirebilir. Değişeceği zaman genelde ön iki tekerde bulunan Z Rot kollarının ikisi birden değiştirilir. Fiyat olarak çifti 75 – 100 lira aralığında değişmektedir.

Değiştirmek için aracın ön tekerlerinin ikisinide kriko veya lifte kaldırın. Tekerleri olduğu yerden sökün. İngiliz anahtarı yardımıyla arızalı Z rot kollarını yerinden çıkarın. Daha sonra sağlam kolları takın ve ardından lastikleri takın.
Z rot kolu değiştiği zaman aracın Rot Balans ayarına girmesi gerekmektedir. Son olarak bir balans ayarı yaparak aracınızdaki bu arızayı giderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir