Toyota Starlet Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

toyota starlet

Toyota Starlet Nasıl Bir Araba Alınır Mı?

Toyota’nın Corolla ile satış rekorları kırdığı zamanlarda ülkemizde satışını denediği ancak bilinmeyen sebeple Türkiye’de satışını sonlandırdığı bir marka olan Toyoya Starlet hakkında konuşalım.
Toyota Starlet, dünyada özellikle Amerika ve Asya pazarında 1984 yılından itibaren satılmaya başlanmışsa da ülkemizde sadece 1998 yılında satışa sunulmuştur. Ancak daha eski modellerini de bulmak mümkün. Eğer alacağını Toyota Starlet 1998 modelden daha eski ise bilin ki o araba yurt dışından getirilmiştir. Kısaca Türkiye’de resmi olarak sadece 1998 model olanları satılmıştır. Satışa çıktığı zamanlarda aslında hiçte kötü bir satış rakamları bulunmuyordu. Toyota Starlet’ten sonra Yaris modeli ile yola devam ederek, starlet’in fişini çekmiştir.
Toyota Starlet’in Türkiye’de iki farklı motor seçeneği ile satılmıştır. Bu motorlar 1.3 Litre hacimli 75 beygir ve 1.4 litre hacimli 90 beygir gücünde olanlardır.
1.3 Litre motorlu olanları piyasada daha fazla bulunmaktadır. XLİ paket olanlar en çok donanıma sahip olan modelleridir. Otomatik ve manuel vites seçenekleri mevcuttur. Toyota zaten sorunsuz arabalar üretmesiyle meşhur bir marka olduğu için Starlet’te sorunsuz bir otomobildir. Toyota Starlet ne kadar yakıyor diye soracak olursak, aracın şehir içi 9 litre, şehir dışı 6 litre yakıt tüketimi var. XLİ ve XLİ plus modellerinin bazılarında klima da olabiliyor.

Kullanıcı Yorumu

Aracı yaklaşık 6 ay boyunca her gün kullandım. Toyota Starlet ile uzun yola da gittim, şehir içi sıkışık trafikte de kullandım. Araba da konfor orta seviyede. Yol sesini içeriye alıyor ancak bu çok rahatsız edici değil. Aracın dikkat çeken en önemli özelliği motoru. 1.3 litrelik 75 beygirlik motor şaşırılacak derecede yüksek performans sağlıyor.  Yokuşlarda bayılma olmuyor. Araç bagajı 225 litre yani küçük bir hacme sahip. Starlet’in motoru diğer tüm Japon arabalarında olduğu gibi LPG ile tam uyumlu ve sorunsuz bir şekilde kullanılıyor. Bana göre bayan ve genç sürücüler için gayet mantıklı bir araba. Fiyatı ise 2019 mart ayı itibariyle 20 bin lira civarında. Starlet’in üç kollu hidrolik direksiyonu simidi ele tam oturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir