Taksi Çıkması Araba Alınır Mı?

Taksi Çıkması Araba Alınır Mı?

Bu yazımızda taksi çıkması arabanın alınıp alınmayacağı konusunda açıklayıcı bilgiler paylaşacağım. 

Taksici esnafının arabayı öldürmeden değiştirmeyeceği yönünde bir ön yargı var. Hayır bu öyle değil, taksi bazı yerlerde taksi müşterileri lüks ve konforlu yolculuk yapmak isterler. Bu sebeple bazı duraklarda çalışan taksilerin yaş ortalaması 3 veya 4 ‘ü geçmez. Taksi çıkması araba almadan önce, taksinin hangi durakta ve mahallede çalıştığını mutlaka öğrenmek gerekir.

Alacağımız araba taksi çıkması olacağı için ince elenip sık dokunmalıdır. Şimdi taksi çıkması bir araba’nın mâli yönden alınıp alınmayacağı hakkında bir inceleme yapalım. Taksicileri en çok tercih ettikleri arabaların başında Hyundai Era geliyor.

Şimdi 2008 model Hyundai Era taksi team çıkması olarak satılıyor. Araç orjinal 580 bin kilometrede ve 24 bin liraya satılıyor. Biz bunu pazarlıkla 22 bin liraya alabileceğimizi farz edelim. Şimdi de ayn model taksi çıkması olmayan bir Hyundai Accent Era’ya bakalım. Temiz boyasız olanları şuan için 40 42 bin lira aralığında satılırken kilometresi 180 bini geçmiş bir kaç boyası olan eralar 37 38 bin liraya satılıyor.

Ticari taksi çıkması Era 22 bin lira, Hususi Era 37 bin lira diyelim. Arada 15 bin lira fark var. 15 bin lira için taksi çıkması arabaya binmeye değer mi dersek, değer arkadaşlar.

Taksi çıkması era’yı alsanız motoru komple yaptırsanız 2019 yılı itibariyle size 5 bin lira civarında bir masraf çıkacaktır. Hatta 5 bin lirayı bulmaz bile ama biz bulsun diyelim. Arada 10 bin lira kaldı. Arabanın motorun yaptırdık. Geriye kalan diğer parçalar size maksimum 2 bin liraya mal olur. Benim bulduğum taksi çıkması araba piyasasının çıkmalar arasında en yüksek fiyatlı olanlarından, bulduğum hususi era ise en düşük olanlarından. Yani aradaki fark daha fazla olacaktır. Motor yaptırdığınızı farz edererek bir taksi çıkması ise hususi arasında en az 10 bin lira fark vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir