Radyatöre Musluk Çeşme Suyu Konulur Mu?

radyatore musluk suyu

Radyatöre Musluk Çeşme Suyu Konulur Mu?

Aracımızın motorunda çalıştığı süre boyunca sürekli bir yanma meydana gelir. Motorun sıcaklığı 400 dereceyi geçer. Ancak araçlarda motoru soğutmak için su kullanılır.
Aracımızın motoru ilk çalıştığında termostat kapalı bir vaziyettedir. Motor 90 derecelik sıcaklığa gelene kadarda, termostat açılmaz. Bu sayede aracımızın motoru çabuk ısınır. Motor içerisindeki su 90 dereceye geldiği anda termostat açılır ve içerisindeki sıvı soğutulmak üzere radyatöre gönderilir. Radyatör fanı sayesinde su soğutularak, devirdaim pompası  vasıtasıyla tekrardan motora gönderilir.
Aracımızın motorunu soğutmak için antifriz kullanılmaktadır. Antifiriz, normal musluk suyuna göre daha geç donar, daha geç kaynar. Bu sebeple araçlarımızda kış aylarında %90 antifriz, %10 normal kireçsiz su, yaz aylarında ise %50 antifriz, %50 kireçsiz su kullanılmalıdır.
Aracınızın radyatöründe soğutma suyu olarak musluk suyu kullanmak çok tehlikelidir. Ülkemizdeki çeşme suları çok aşırı kireçlidir. Motora konulan çeşme suyu, aracınızın her yerinde dolanacağından, çeşme suyu kullanmanız durumunda geçtiği her yerde kireç kalıntıları bırakacaktır. Sürekli musluk suyu kullanılınca, zamanla bu suyun geçtiği dar hortumlar kireç nedeniyle tıkanacaktır. Ayrıca aracımızı ısıtmak için kalorifer peteğinden de aynı su geçmektedir. Kireç kalıntıları nedeniyle kalorifer peteği tıkanabilir ve kışın aracınızı ısıtmaz. Kalorifer peteğinin değiştirilmesi için aracın göğsünün tamamen sökülmesi gerekmektedir. Bu da çok maliyetli ve zaman alan bir işlemdir.
Normal musluk suyunun kaynama noktası 100° derecedir.  Günümüzdeki araçların termostatları 90° dereceye ayarlıdır. Yani suyun kaynama noktasına çok yakın bir yerdedir. Sadece musluk suyu kullanmanız durumunda, aracın soğutma sistemi içerisinde yoğun bir buhar basıncı olacaktır. Bu basınç, radyatör hortumlarını sürekli baskı altında tutar. Hortumlar buharın basıncıyla kısa süre içerisinde yıpranır ve delinir. Bu durumda aracınızda soğutma suyu sızıntısı olacaktır. Aracımızın radyatörü çok ince kanallardan oluşmaktadır. Musluk suyunda bulunan kireç ise bu kanalları tıkayarak radyatörün delinmesine neden olabilir. Bu durumda radyatör peteğinden su kaçağı meydana gelebilir. Radyatör tamiri gerebilir hatta değiştirmek zorunda bile kalabilirsiniz.
Ülkemizde pek çok şehirde kışın hava sıcaklıkları eksi derecelere inmektedir. Normal içme suyunun donma noktası ise 0° derecedir. Aracınızın motorunda ve radyatöründe bulunabilecek normal içme suyu gece donacaktır. Sizde aracınızı çalıştırmak istediğinizde aracınızın motoru içerisinde bulunan su donduğu için muhtemelen çalışmayacaktır. Zor bela çalıştırdığınızı farz edelim. Bu seferde hortumlara tıkanan buz parçaları, radyatör hortumlarından bir tanesini patlatabilir.
Kısacası aracımızın radyatöründe musluk suyu kullanmak yanlıştır. Yukarıda yazdığımız gibi mevsimlere göre antifriz su oranını doğru yaparak, aracımızın motor ömrünü uzatabiliriz.

2 thoughts on “Radyatöre Musluk Çeşme Suyu Konulur Mu?

  1. Bilmeden koyuyorduk ama kireç tehlikeli tabi, bundan sonra dikkat edeyim bari. Teşekkürler bilgi için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir