Radyatör Neden Su Kaynatır Çözümü Nedir?

radyator su kaynatmasi

Radyatör Neden Su Kaynatır Çözümü Nedir?

Aracımızın sağlıklı çalışması için mutlaka soğutma sisteminin de sağlıklı çalışması gerekir. Soğutma sistemi arızları aracımıza ciddi zararlar verebilmektedir.
Aracımızın motoru yüksek sıcaklıkta çalışır. Bu sıcaklığı kontrol altında tutabilmek için radyatör, radyatör fanı, termostat gibi parçalar vardır. Radyatör peteği soğutulmak üzere motordan gönderilen suyun depolandığı, yani içerisinde su sirkülasyonunun olduğu parçadır. Radyatör fanı ise radyatör içerisindeki suyu soğutmak için çok hızlı şekilde dönen bir pervanedir. Bu sayede radyatöre rüzgar üfürür ve suyu soğutur. Termostat ise motorda ısınan suyun belirli bir sıcaklığa gelene kadar beklemesini sağlar. Belirli bir sıcaklıktan sonra termostat açılarak suyun soğutulmak üzere radyatöre gönderilmesini sağlayan parçadır.

Peki Radyatör Neden su kaynatır?

  • Fan ve fan müşürü arızası
Radyatör fanı suyu soğutan bir parvanedir. Arızası durumunda aracın soğutma suyu soğutulamayacaktır. Bu sebeple mutlaka doğru şekilde çalışması gerekir. Ayrıca radyatör fanı, bir sensöre bağlıdır. Bu sensör fanın ne zaman ve hangi sıcaklıkta açılacağını belirlemektedir. Fan arızası veya müşür arızası durumunda radyatördeki su doğru şekilde soğutulamaz buda suyun kaynamasına ve hararet yapmasına sebep olur.
  • Termostat arızası
Aracı motoru soğukken motoru çalıştırdığımızda, motor içerisinde bulunan su hemen radyatöre gönderilmez. Termostat motor ile radyatör arasında yer alır. Su soğukken kapalı, sıcakken açık durumdadır. Su belirli bir sıcaklığa gelene kadar açılmaz ve motorun kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşmasını sağlar. Termostat arıza yapması durumunda genelde açık kalır. Ancak bazen kapalı durumda da kaldığı olmaktadır. Kapalı kaldığı zaman motor içerisindeki su soğutulamadığı için kaynar ve basınç oluşturarak termostatın zorla açılmasına neden olur. Bu durumda aracını su kaynatacaktır. Ayrıca termostatlar, yazlık ve kışlık olarak satılabilmektedir. Kışlık termostat su sıcaklığı çok fazlayken açılmaktadır. Radyatörde normal musluk suyu konulması durumunda kaynama noktasında çalışacağından, kışlık termostatın yazın kullanılmaması gerekir.

Radyatörün su kaynatması bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmektedir. Tamir edilmemesi durumunda,conta yanması gibi maliyetli hasarlara neden olabilmektedir.

Radyatör su kaynatınca ne yapılmalıdır

Aracınız su kaynatmaya başladığında tahliye deposunda bir basınç oluşturacaktır. Bu basınç tahliye deposunun patlamasına neden olabilir. Veya depo kapağından yoğun buhar çıkacaktır. Hararet ibresi yüksek seviyelerde olacaktır. Yukarıdakilerden biri veya bir kaçı görüldüğünde araç hemen uygun bir yere çekilmeli ve motor durdurulmalıdır. Radyatörün neden su kaynattığı ile ilgili profesyonel birisinden yardım alınmalıdır. Ancak çekici parası vermemek adına, 20 dakika bekleyip içerideki suyun biraz soğumasını bekleyip 10 dakika yolculuk, 20 dakika bekleme şeklinde en yakın sanayiye kadar radyatör su kaynatma problemini çözmek üzere gidebilirsiniz. Su kaynatmış bir arabanın radyatör kapağı kesinlikle açılmaz. Radyatör içerisindeki su hem kaynamıştır ve hemde basınçlıdır. Açılması durumunda ciddi yanık yaralanmalarına neden olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir