Radyatör (Motor) Suyu Nasıl Değiştirilir

radyator suyu degistirme

Radyatör (Motor) Suyu Nasıl Değiştirilir

Araçlarımızda motorun aşırı ısınmasını engellemek için su kullanılır. Bazı araç sahipleri bildiğimiz musluk suyu kullanırken, bazıları ise düşük ve yüksek sıcaklığa dayanıklı antifriz kullanırlar. 
Genelde havalar ısınmaya başladığında şöförler araçlarının suyunu musluk suyu ile tamamlarlar. Ne de olsa havalar ısınınca radyatördeki suyun donma riski yoktur. Ancak kış aylarına yaklaşıldığında havalar eksi derecelere düşeceği için, normal musluk suyu donacaktır. Bu yüzden radyatörde donma noktası çok düşük olan antifriz suyu kullanılır.

Radyatör Yani Motor Suyu Nasıl Değiştirilir.

Radyatörde bulunan suyu herhangi bir ustaya gitmeden kendinizde değiştirebilirsiniz. Bunun için düz uçlu bir tornavida ihtiyacınızı görecektir.

Dikkat! Radyatörde herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka motorun soğuk olduğundan emin olun. Motor ısındığı zaman radyatör içerisindeki su kaynama noktasına gelmiş sudur. Radyatör kapağını açmanız veya hortumlardan birisini çıkarmanız durumunda, kaynar su üzerinize fışkırabilir ve yanık yaralanmalarına neden olabilir. Bu sebeple motorun soğuk olduğundan mutlaka emin olun.

Aracımızın radyatörüne giren 3 adet hortum mevcuttur. Birisi yedek su deposu yani tahliye deposundan gelen ince hortum. Radyatör içerisindeki suyun devirdaim yaptığı kalın olanlar radyatör alt ve üst hortumlarıdır.  Radyatör içerisindeki suyu boşaltmak için araç kanala çekilir. Radyatör alt hortumunun kelepçesi tornavida yardımıyla açılır. Hortum altına bir kap konularak yavaşça çıkarılır. Hortum çıkar çıkmaz, motorda bulunan tüm su boşalacaktır.
Suyu boşalttıktan sonra araba asla çalıştırılmamalıdır. Daha sonra hortum yerine tekrar takılıp kelepçe vidası sıkıca yerine takılır ve sıkılır. Radyatör üzerindeki kapaktan yeni su doldurulur. Su seviyesi radyatör kapağının taşma hizasına kadar olmalıdır. Ayrıca tahliye deposunda su kalmamışsa, oraya da su ilave edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir