Radyatör Hortumu Neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

radyator hortumu

Radyatör Hortumu Neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

Radyatör üst ve alt hortumlarının aracın soğutma suyundaki basınç nedeniyle sertleşmesi ne gibi sorunların olduğuna işarettir.

Radyatör motorun soğutma sisteminin en önemli parçasıdır. Radyatör ve motor arasında hortumlar sayesinde soğutma suyu devirdaim edilir. Ancak bazen radyatör hortumları aşırı basınç nedeniyle sertleşir. Diğer bir tabirle radyatör hortumu şişer.
Eğer aracınızda radyatör hortumu şişmesi sorunu yaşıyorsanız bunun 3 farklı nedeni olabilir. Bunlardan ilki aracın üst kapak contasının yanması, kapak contası yandığı için motordan radyatöre aşırı bir kompresyon yani basınç oluşur. Bu basınç hortumun şişmesine sebep olacaktır. Aracınızı işinin ehli bir ustaya göstererek üst kapak contasının sağlam olup olmadığını kontrol ettirmenizde fayda var.
İkinci şüpheli ise termostat arızasıdır. Termostat aracın motoru yeterli sıcaklığa geldiği zaman açılır ve içerideki sıcak suyu soğutulmak üzere radyatöre gönderir. Termostatın arızası nedeniyle geç açılmalar meydana gelebilir. Bu da motor içerisindeki su sıcaklığının artmasına sebep olur. Artan su sıcaklığı bir basınç oluşturur ve radyatör hortumlarında şişmeye sebep olur.
Üçüncü şüpheli ise sadece lpgli araçlarda bulunan LPG beynindir. Lpg beyninden aracın soğutma sıvısı geçer. Arızalı lpg beyni sıcak suyu hapsedecektir ve hortumlarda basınç oluşmasına neden olacaktır.


Aracınızı belirli bir süre kullandıktan sonra kaputu açın. Radyatöre gelen üst ve alt hortumları elinizle bastırarak kontrol edin. Bazı hortumlar sert yapıya sahip oldukları için şişme yapmaz, ancak sertleşecektir. Bu sepeple elinizle hortuma bastırdığınızda parmağınızın içine girmesi gerekir. Eğer bir balon gibi sertse radyatörünüzde basınç var demektir.

Radyatör hortumu şişmesi ne kadar önemli

Radyatör hortumunun şişmesi, aracın soğutma sisteminde aşırı bir basınç olduğu anlamına gelir. Bu basınç zamanla diğer hortumlarda ve radyatörde aşırı baskı oluşmasına sebep olur. Tamir edilmeyen bu sorunlar, yolda giderken aracınızın hortum veya radyatörün patlatmasına sebep olabilir. Bu sebeple aracınızın motor sorunlarını mutlaka en kısa zamanda çözüme kavuşturun.

7 thoughts on “Radyatör Hortumu Neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

 1. Radyotör şişme yok ama sertleşiyor.dedi usta,
  Radyotör de yag karışmış
  Su eksilme oluyor
  Ara ara ama sık aralıklarla rolanti düzensiz
  Şimdi sizce üç nedenden hangisi olabilir,araç LPG li, aracın cekişnde sııntı yok ,eksozdan su atmıyor, teşekkürler

 2. Merhaba aracım 95 model toyota corolla lpg li bir hafta önce su bidonunda suyun kabarcik yaptigini farkettim istaya gittim once termostay dedi degistirdik olmadi sonra devir daim ve radyatörü degistirdik gene sorun gitmedi en son conta yanik dedik acti ust kapagi tornaya verdik contalar degisti ama hortum gene şişme yaptı hatta aynı gun acaba lpg beyininden midir. Ilk defa duyuyorum beyinden hortum şiştiğini peki beyinden degilse sizce neden yapar

 3. Merhaba aracım 95 model toyota corolla aracim bir hafta önce su bidonundan su atmaya basladi basinc oldugunu farkedip ustaya götürdüm ilk termostatdan şüphelendi degistirdi ama sorun gitmedi sonra radyatör cok pasli ondan olabilir dedi radyatör ve devir daim pompasını degistirdi fakat sorun gene devam etti son care ust kapak contasi yanik dedi ve kapagı soktü tornada sildirdik contalar degisti ve tekrar montaj yapildi fakat akşam ise gittim geldim toplam 12 km yaptim ama hortumlar gene balon gibi olmuş acab lpg veyninden mi hic duymadım beyinden hortum şistigini insallah oyledir ama oyle degilse sizce neden şişer yeni conta degişmiş arac cevap verirseniz cok memnun olurum.

 4. Aracım 82 model 230e hortumda 15 km yol alındığında basınç oluşuyor ve araçta su eksiltme mevcut ama yağa su yada su ya yap karışması durumu yok neden olur ?

 5. kardeşim bendede 93 corolla var ne yaptıysak çözemedik enson kapak dediler hala yatıyor araba sanayine sen çözümünü bulabildin mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir