Polen Filtresi Ne Zaman Nasıl Değişir Maliyeti Ne Kadardır?

polen filtresi

Polen Filtresi Ne Zaman Nasıl Değişir Maliyeti Ne Kadardır?

Klima bulunan her arabada mutlaka polen filtresi de bulunur. Klima çalıştırıldığı anda, çekilecek hava bu filtrede süzülerek aracın içerisine verilir.
Polen filtresi, klima tarafından soğutulan havanın aracın içine verilmeden önce süzüldüğü filtreye verilen addır. Polen filtresi hava, yağ, yakıt filtresi gibi belirli periyotlar halinde değiştirilmesi gereken bir bakım parçasıdır. Polen filtresi, çok fazla dolduğu zaman aracın içerisine toz ve mikrop gibi zararlı maddeler verilecektir. Bu da solunum yoluyla ciğerlerimize giderek, sağlığımız açısından zararlı bir durum oluşturacaktır.

Polen filtresi ne zaman kaç kilometrede değişir?

Aslında polen filtresinin bir değişim kilometresi veya zamanı bulunmamaktadır. Toz toprağın daha
yoğun olduğu kırsal bölgelerde daha çabuk dolarken Ankara, İstanbul,İzmir gibi genelde asfalt ve betonun bulunduğu şehir bölgelerinde daha geç dolmaktadır. Hangi şartta kullanılırsa kullanılsın, her yaz ayının başlangıcında, yani klimayı çalıştırmaya başladığınız zaman değiştirilmesi gerekir.

Polen Filtresinin dolduğu nasıl anlaşılır?

Klimayı çalıştırdığınız zaman hava mazgallarından içeriye toz püskürüyorsa, polen filtresi dolmuş demektir. Ayrıca dolan polen filtresi, içerisinde biriken pislik yüzünden aracın içerisine kötü bir koku verecektir. Ayrıca çok fazla dolması durumunda, klimanın üflemesi zayıflayacaktır. Ancak polen filtresinin dolduğunu anlamanın en iyi yolu onu sökerek bakmaktır.

Polen filtresi nasıl değiştirilir?

Polen filtresinin yeri marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Bazı araçlarda torpidonun içerisinde yer alırken, bazılarında fren, gaz ve debriyaj pedalının üzerinde, bazılarında ise kaputun içerisinde ön camın hemen altında yer alır. Ayrıca markadan markaya göre polen filtresinin boyutları da değişmektedir. Aracınızda polen filtresinin yerini öğrenmek istiyorsanız, kullanım klavuzuna bakmanız gerekmektedir. Bir tornavida yardımıyla kolayda polen filtresini yerinden çıkarıp, kendiniz değiştirebilirsiniz. Polen filtresinin fiyatı ortalama 25 -30 lira civarında değişmektedir. Çok ucuz ve değiştirilmesi fazla el becerisi gerekmeyen bir parçadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir