P0401 EGR Akış Yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu Çözümü

p0401

P0401 EGR Akış Yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu Çözümü

OBDII arıza kodu olan P0401, aracın ECU’sunun Egzoz Gazı Devirdaim (EGR) sistem akışının yetersiz olduğunu tepsit ettiği anlamına gelir. EGR sistemi az miktarda egzoz gazını tekrar motora yönlendirir.

P0401 arıza koduna neler sebep olabilir.

  • EGR geçişleri tıkanmış ve kısıtlanmış olabilir
  • EGR valfi hatalı olabilir.
  • EGR valfi kapalı durumda sıkışmış
  • Tıkalı katalitik konvertör
  • Fazla karbon bulunan EGR sıcaklık sensörü
  • EGR valfindeki vakum sorunları
  • EGR valfi kontrol devresindeki elektrik sorunları
  • ECU arızaları

P0401 EGR akış yetersizlik tespit edildi arıza kodu belirtileri

Bu arıza kodunda genellikle araçta çekiş güçlüğü, yakıt sarfiyatında artma, rölantide dalgalanma ve rölantide stop etme, motorda çarpıntı (titreme ve patırdama) gibi belirtiler meydana gelir. Ancak bazen hiçbir belirti vermeyedebilir.

EGR valfine giden hortumlar öncelikli olarak kontrol edilmelidir. Aracın P0401 arıza kodunu vermesindeki sebep genelde, yoğun karbon nedeniyle tıkanan EGR hortumlarıdır. Eğer hortumlarda bir sorun yoksa EGR valfi elektronik olarak test edilmelidir.  EGR valfi sisteminde herhangi bir yerde karbon birikmesi varsa, genellikle tüm sistemin iyice temizlenmesi gerekir.

P0401 Arıza kodu Çözümü

Ayrıca EGR valfindeki sensör ve kabloların hasar, korozyon görüp görmediği kontrol edilmesi gerekir. EGR sensörü, EGR sıcaklık sensörü veya EGR destek sensörü kontrol edilmelidir. Sorunun tıkalı Dizel Partikül Filtresi (DPF)’den kaynaklandığı düşünülüyorsa, egzoz geri basıncı kontrol edilmelidir.

One thought on “P0401 EGR Akış Yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu Çözümü

  1. 2020 temmuz ayında 2015 model 1.6 CDTi Dizel Opel Mokka marka aracımla uzun bir yola memleketime gittim 1100km yol katettim . Aracı satın aldığımda P0401 EXHAUST GAS RECİRCULATİON (EGR) FLOW İNSUFFİCİENT yazan arıza kodu veriyordu. Bu yazıyı türkçeye çevirdigimde karşılığı EGZOZ GAZI DEVİRDAİMİ AKIŞI (EGR) YETERSİZ diyordu. Yolda takriben !00km/h gibi bir hızla giderken OTOHOCASI WEB SİTESİNİN yayınladığı arıza belirtilerinden ”Motorda çarpıntı (titreme ve patırdama ) belirgin ve görülmemiş bir sarsıntı meydana geldi O yolculukta bunu iki kere yaşadım. Hangi ustaya gittimse bunu onlara söyledim ama hiçbirini inandıramadım öyle şey olmaz dediler Ben yaşadıklarımamı inanayım onların söylediklerine mi inanayım Halbuki benim yaşadıklarım ve başımdan geçen bu olay onların motor ustalarının dediklerini boşa çıkarıyor isterse benim danıştıgım ustalar değil dünyadaki bütün motor ustaları toplansalar ve OLMAZ ÖYLE ŞEY deseler benim içim 5 kuruş bir değeri olmaz ! OTOHOCASI birebir benim yaşadıgım arıza belirtisini yazmış teşekkürler .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir