Oksijen Sensörü (Lambda) Arızası Belirtileri Ve Tamiri Çözümü

oksijen sensoru

Oksijen Sensörü (Lambda) Arızası Belirtileri Ve Tamiri Çözümü

Oksijen Sensörü aracımızın performansı açısından en önemli parçalardan bir tanesidir. Arıza verdiği zaman aracımızda bir çok olumsuz etkiye yol açmaktadır. Ayrıca oksijen sensörü zamanında tamir edilmezse daha büyük arızalara da neden olabilmektedir. Bu sebeple fazla zaman kaybetmeden arızanın teşhis edilmesi ve tamiri gerekmektedir. 
Arabanızın motorunda veya emisyon kontrollerinde bir sorun olduğunda, otomatik bilgisayar kodları veya arıza teşhis kodları araç bilgisayarında saklanır. 1981 yılından 1995 yılına kadar üretilen arabalar OBD-I, 1996 ve günümüze kadar üretilen arabalar OBD-II kodları ile donatılmıştır. Araçlarda bulunan sensörler, bir arıza tespit ettiği zaman bunu aracın ECU beynine yönlendirir. Oksijen (Lambda) sensörü de bu arızalardan bir tanesidir. Hatta yapılan araştırmalara göre araçlarda en çok arıza veren ilk 10 parça arasında oksijen sensörü gelmektedir. Oksijen sensörü, aracınızın daha verimli çalışmasını sağlamak ve emisyon değerlerini kontrol altında tutumak için yapılmışlardır. Her arabada egzoz manifoldunda bulunurlar. Görevleri egzoz gazı içerisindeki oksijen miktarını kontrol etmektir. Arızalı bir oksijen (lambda) sensörü aracınızın çalışmasından, yakıt sarfiyatına ve performansına kadar pek çok şeye etki eder. Bu sebeple arıza durumunda hiç vakit kaybetmeden tamir edilmesi gereken bir parçadır.

Oksijen Sensörü Nedir?

Bir monitör gibi işlev gören oksijen sensörü şu şekilde çalışır: Oksijen sensörünün bir ucu egzoz borusunun içinde yer alır. Aracın motorunda yakıt hava karışımı yandıktan sonra çıkan duman egzoza gönderilir. Bu egzoz gazı tamamen karbondioksit değil, oksijen karışımlı olmak zorundadır. İşte Oksijen sensörü egzoz gazındaki oksijen miktarını tespit edip, aracın ECU’suna gönderir. Egzoz gazındaki karışımda oksijen miktarı az veya fazla olması durumunda oksijen sensörü bunu arıza olarak algılayacaktır. Doğru çalışan bir oksijen sensörü aracınızın ve çevrenin sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca zamanında yaptırılmayan oksijen sensörleri araçların katalitik konverterine de zarar verebilmektedir.

Oksijen Sensörü Arızası Belirtileri 

Oksijen sensörünün çalışmadığını veya arızalı çalıştığını gönsteren bazı açık belirtiler vardır. Bunlar:
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Egzozdan çıkan çürük yumurta kokusu
  • Aracın fazla yakması
  • Katalitik konvertör arıza
  • Egzoz emisyon ölçümlerinin yüksek çıkması
  • Motorun rölantide dalgalanması
  • Aracın performansında düşme

Diyagnostik cihazında aracınızda P0170, P0171, P0172, P0173, P0174, P0175 arıza kodlarından herhangi birisini veya bir kaçını verebilir. Arızanın oksijen sensöründen olduğu kesinleştikten sonra sensörün değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü oksijen sensörünün tamiri mümkün olmamaktadır. Oksijen sensörünü bir ingiliz anahtarı yardımıyla kendinizde kolayca değiştirebilirsiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir