Motor Yağı Ne Zaman Kaç KM De Ve Nasıl Değişir?

arac motor yagi nasil degistirilir

Motor Yağı Ne Zaman Kaç KM De Ve Nasıl Değişir?

Motor yağı aracımızın içerisinde bulunan en önemli sıvılardan bir tanesidir. Motor yağlarının değişim süresi ne kadar olmalıdır?
Aracımızın motoru sürekli hareket eden parçalardan oluşmaktadır. Bu hareketli parçalardaki sürtünmeyi en aza indirgemek için motor yağı kullanılmaktadır. Araçlarımızın kullanım kılavuzlarında 10W 40 motor yağı kullanın diye ibareler vardır. Aracımızda kullanacağımız motor yağı mutlaka fabrikanın bize önerdiği yağ olmalıdır. Farklı yağ koymak aracınıza büyük zararlar verebilir. Mesela benzinli araçların yağı daha inceyken, dizel araçların yağı daha kalındır. LPG’li araçlarda ise 10W 40 motor yağı kullanılmaktadır.

Motor yağı kaç km’de değişir

Normal şartlarda benzinli araçlarda motor yağı 10 bin kilometrede, dizel araçlarda ise 15 bin kilometrede bir değişmesi gerekmektedir. Dizel motorlu araçlarda daha fazla olmasının sebebi, dizelin benzinliye göre daha düşük sıcaklıkta çalışmasıdır.

Kilometre dolmadan motor yağı ne zaman değişir

Kilometre olarak dolmasa bile her yıl mutlaka yağ değişimi yapılmalıdır. Yukarıda yazdığımız bu limitler en üst limitlerdir. Ancak motor yağının özelliğini kaybettiği bazı durumlar vardır.
Aracınızı yüksek devirlerde (3000 d/dk ve üzerinde ) ne kadar çok kullanırsanız motor yağı o kadar çabuk özelliğini kaybedecektir. Ayrıca aracınızla uzun yol ne kadar çok yaparsanız motor yağı da o kadar çabuk yanar ve özelliğini kaybeder.

Peki motor yağının değişmesi gerektiği nasıl anlaşılır

Motor yağı kaygan bir maddedir. Motor soğukken yağ çubuğunu çekerek parmağınıza biraz yağ alın. İki parmağınızı birbirine sürttüğünüzde bir matlık hissederseniz motor yağınız kayganlaştırıcı özelliğini kaybetmiş demektir. Ayrıca yağı beyaz bir peçeteye sildiğiniz zaman bal renginde olmalıdır. Uzun süre kullanmaktan yanan yağ siyah bir renk alır. Bu rengi aldıysa motor yağının değişme zamanı gelmiş demektir.
Motor yağı değiştirmeden kullanılınca kayganlaştırıcı özelliği kalmayan yağ nedeniyle, motorunuz yatak sarabilir. Bu da size büyük bir maliyet getirecektir.

Motor yağı nasıl değiştirilir?

Aslında aracınızda motor yağını sizde değiştirebilirsiniz. Aracınızı ilk olarak lifte kaldırın veya kanala çekin. Ardından aracın altındaki karter tapasını anahtar yardımıyla açın. Motor içerisinde bulunan yağı bir kaba boşaltın. Tapa açık şekilde yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin ki motor içerisindeki eski yağ iyice akıp boşalsın. Ardından tapayı diş attırmadan sıkıca yerine takın. Motorun üzerinde bulunan kapağı açıp yeni yağı doldurun. 3 Litre doldurduktan sonra yağ çubuğunu kontrol edin. Eksikse üstüne tekrar ekleyin. Motor yağı değişirken mutlaka yağ filtresi de değişmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir