Klima Neden Soğuk Üflemez Çözümü Nedir Ne Kadara Mal Olur ?

klima neden soguk uflemiyo

Klima Neden Soğuk Üflemez Çözümü Nedir Ne Kadara Mal Olur ?

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, artık klimalar daha yoğun kullanılmaya başlanacak. Ancak bazı durumlarda klima soğuk üflemez.

Arabalarımızda klimalar motordan aldığı güçle, kompresör sayesinde havayı soğutur ve aracımızın içerisine verilir. Peki klima çalıştırılmasına rağmen soğuk üflemiyorsa ne yapmalı?
Klima açılır açılmaz hemen soğuk üflemez, AC düğmesine basıldığı anda klima aktif olur. Yaklaşık 1-2 dakika sonrada klimadan aracımızın içerisine soğuk hava gelmeye başlar. Ancak dakikalarca beklemenize rağmen aracınız soğuk üflemiyorsa sebebi nedir?

1- Klimanın gazının bitmesi

Klima gazının ömrü yaklaşık olarak 3 yıldır. Bu zaman sonunda klima gazı özelliğini kaybetmektedir. Özelliği kaybolan klima gazı aracınızı soğutmayacaktır.

2- Klima borularında kaçak

Klima sistemi karmaşık borulardan oluşmaktadır. Borularda bazen kaçak nedeniyle klima gazı kalmayabilir. Bu da aracın klimasının soğutmamasına neden olur.

3- Kompresör arızası

Klima kompresörü kışın fazla kullanılmadığı için yağlama yapmaz. Yağlama yapmayan kompresörde arıza yapabilir. Aslında olması gereken aracınızın klimasını yaz kış ayrımı yapmadan, haftada en az 10 dakika çalıştırmaktır. İşleyen demir pas tutmaz diye boşuna söylememişler değil mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir