Geri Vites Müşürü Arızası Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar Tutar ?

geri vites musuru

Geri Vites Müşürü Arızası Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar Tutar ?

Günümüzde araçların her tarafından sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler sürücünün işlerini daha kolaylaştırmak için vardır. Geri vites müşürü bu sensörlerden bir tanesidir.

Geri vites müşürü 1996 ve üzeri tüm arabalarda bulunur. Daha öncesi arabalarda müşür yerine, araç geri vitese atıldığı zaman elektrik akımını tetikleyen bir elektrik aksamı bulunuyordu.
Günümüzde arabalar çok teknolojik. Tüm arabalarda sürüşü kolaylaştırmak için bir çok sensörle donatılmıştır.
Aracımızı geri vitese aldığımız anda, arka geri vites lambaları yanar, hatta bazı araçlarda, geri vitese takıldığı anda lambaların yanında aynalarda otomatik olarak geriyi daha kolay gösterebilmek için hareket eder. Geri vites müşürü arıza yaptığı zaman, geri vites lambası çalışmayacaktır.

Geri vites müşürü arızası belirtileri

  • Geri lambaları yanmaz
  • P1778 arıza kodunu verebilir.
Geri vites müşürünü bulabilmek için aracın kanala veya lifte kaldırılması gerekir. Geri vites müşürü aracın altında bulunur. Sürücü vitesi geriye attığı anda, aracın ECU’sundan müşüre 5 voltluk elektrik gönderilir. Müşür sayesinde geri manevra lambaları ve varsa diğer geri vitese bağlı özellikler çalışır hale getirilir.
Geri vites müşürünün tamiri ne yazıkki bulunmamaktadır. Bu sebeple arıza verdiği zaman değiştirmek en iyi yoldur. Geri vites müşürünü bulun. Üzerindeki kablo soketini çıkarın. Daha sonra müşürü bir ingiliz anahtarı yardımıyla çevirerek yerinden çıkarın. Aynı şekilde yenisini takıp, kabloları sıkıca yerine takın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir