Elektrikli Ve Hidrolik Direksiyon Arasındaki Farklar

direksiyon farklari

Elektrikli Ve Hidrolik Direksiyon Arasındaki Farklar

Hidrolik ve Elektrikli direksiyon arasındaki farklar kullanıcı açısından fazla olmasa da aracımızın uzun ömürlülüğü açısından çok önemlidir. Elektrikli hidrolik direksiyon ve geleneksel hidrolik direksiyon arasında pek çok fark vardır.

Hidrolik direksiyon çalışma prensibi: Geleneksel hidrolik direksiyon hortumlar, tahrik kayışı, hidrolik yağı bir kasnak ve bir hidrolik pompasından oluşmaktadır. Temel olarak, hidrolik pompası aracın motoruna bağlıdır. Sürücü aracın direksiyonunu çevirmek için güç uyguladığında, aracın motorundan alınan güçle hidrolik pompası yağı pompalar, direksiyon dişlisine uygulanan baskı sonucunda tekerlekler istenilen yöne döner.

Elektrikli hidrolik direksiyon çalışma prensibi: Geleneksel hidrolik direksiyonlu araçlarda, hidrolik pompası tekerlekleri istenilen yere döndürebilmek için aracın motorundan güç alır demiştik. Elektrikli hidrolik direksiyonlarda ise, sürücü direksiyon simidine çevirmek için güç uyguladığında, bir sensör uygulanan gücü direksiyon mili üzerindeki elektrik motoruna iletir. Elektrik motoru ise direksiyonun istenildiği kadar dönmesini sağlayacak, hidrolik yağını pompaya iletilir. Böyle tekerlekler kolayca döner.

Elektrikli direksiyonun avantajı, aracın motorundan hiç bir güç almamasıdır. Elektrikli direksiyon sayesinde direksiyonun tükettiği yakıt miktarı yüzde 90 daha az olmaktadır. Geleneksel hidrolik direksiyon sistemi aracın motorundan sürekli güç alır. Bu da aracın motorunun ömrünü azaltmasına neden olur. Elektrikli direksiyonun bir diğer avantajı ise aracın hızına göre direksiyonun ağırlığının ayarlanabilir olmasıdır. Geleneksel hidrolik direksiyonlu araçlarda, direksiyon ağırlığı hep aynıdır. Ancak elektrikli direksiyon kullanılan araçlarda dururken daha hafif, aracın hızı arttıkça daha ağırdır. Bu da şoförün direksiyon hakimiyetini daha çok sağlamasına neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir