Arabanın Kilometresini Düşürmenin Cezası Nedir?

Arabanın Kilometresini Düşürmenin Cezası Nedir?

İkinci el araç alacaklar düşük kilometreli olmasına dikkat ediyorlar. Ancak bazı satıcılar araçlarının daha çabuk satılması için kilometre sayaçlarını düşürüyor.
Günümüzde arabaların kaç kilometrede olduğu muayene esnasında kaydedilir. Ancak bazı fırsatçılar araçların kilometresini son girdikleri muayene kilometresini düşürmektedirler. Bu şekilde düşürülen araçları bilmenin mümkünatı yoktur. Ancak bazı sürücüler aracın kilometresini çok daha fazla düşürmektedir.
Aslında bir araba alırken buna dikkat edilmesi gerekir. Çünkü siz kilometresi düşürülmüş bir araba alır, fark etmeden satarsanız ve sizden alan kişi kilometrenin düşürüldüğünü fark ederse suçlu siz olursunuz. Yani kendinizi aklayacağınız bir merci bulamazsınız. Bu sebeple bir araç alırken kilometresi ile oynanmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Kilometre düşürmenin cezası nedir?

Bir aracın kilometresi düşürülmüş şekilde satılır ve alıcı bunu fark ederse, savcılığa yapacağı şikayet sonucunda satıcı hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan dava açılacaktır. Nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası da 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıdır. Kısaca anlatmak gerekirse, kilometresi düşürülmüş bir aracı satmanız durumunda en az 3 en fazla 10 yıla kadar hapis cezası ile hakkınızda dava açılabilir.
Örneğin: 2015 yılında Samsunda yaşanan 47 bin liralık arabanın kilometresini düşürdüğü nedeniyle “dolandırıclık suçundan” açılan davada satıcıya “19 bin 500 lira para cezası ile 10 ay hapis cezası” “verilmişti.
Ancak 2018 yılına gelindiğinde Ankara’da yaşanan bir olayda aracının kilometresini düşürerek sattığı anlaşılan satıcıya bu sefer daha ağır bir ceza olan “nitelikli dolandırıclık suçundan” “7 yıl hapis cezası” verilmişti.
Kısaca bir araç alırken kilometresine dikkat etmelisiniz. Satarken de aracın kilometresini doğru bir şekilde alıcı tarafına söylemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir