Arabanın Camı Neden Buğu Yapar, Nasıl Önlenir?

camin bugu yapmasi

Arabanın Camı Neden Buğu Yapar, Nasıl Önlenir?

Yağmurlu bir günde, soğuk ve karlı havada aracınızın içine oturduğunuz anda başta ön cam olmak üzere arabanın camlarının buğu yaptığını gördünüz. Bu çok can sıkıcı bir durumdur.

Camlardaki buharlaşma trafik güvenliği açısından oldukça risk oluşturmaktadır. Özellikle ön camda oluşan buğu, sürücünün görüş açısını kısıtlayarak kazalara davetiye çıkarmaktadır. Hemen herkes kapı kolunda küçük bir çekpas olan cam sileceği veya küçük bir havlu bez bulundurur. Aslında bu camda oluşan buhardan kurtulmanın en kolay ve en hızlı yoludur. Ancak sizin silmenize rağmen kısa süre içerisinde aracınızın camı yeniden buğu yapar.

Camlarda neden buğu olur?

Camlarda oluşan buharın çözümü için sorunlara yakından bakalım.
Soğuk havada oluşan buğu: Soğuk bir kış gününde aracınızı park ettiniz. Aracınızın iç sıcaklığı kısa süre içerisinde dışarı ile aynı olacaktır. Siz arabanın içerisine oturduğunuz anda soğuk hava soluyup, sıcak hava verirsiniz. Ağzınızdan çıkan buhar soğuk ön camla temas ettiği anda yoğunlaşarak buğu oluşumuna sebep olur.
Yağmurlu havada oluşan buğu: Siz aracınızın içerisinde değilken araç içerisinde kuru hava mevcuttur. Yağmur nedeniyle aşırı nemlenen dış hava siz arabanın kapısını açtığınız anda aracın içerisine dolar. Camlar en soğuk noktalar olduğu için arabanın camlarında buhar yoğunlaşır buğu oluşmasına neden olur.
Araba içerisinde nemli veya ıslak bölge: Aracınızın içerisinde nemli veya ıslak bir bölge varsa aracınız buğu yapacaktır. Genelde sebepsiz buğunun sebebi kalorifer peteğinin su kaçırmasından dolayı olur. Ayrıca sizin kıyafetlerinizde ıslaklık varsa aracın içerisine oturduğunuzda kurumaya başlayacaktır. Kuruma sebebiyle oluşan kuruma araç içerisine buhar oluşturacaktır ve araba camında buğu yapacaktır.

Camlarda oluşan buğu nası önlenir?

  • Piyasada satılan buğu önleyici spreyler arabanın camında bir kayganlık oluşturur. Buhar moleküllerinin arabanın camına yapışmasını engelleyerek buğu oluşumunu engeller.
  • Klimayı sıcak çalıştırmak ve yönünü camlara vermek buğu oluşumunu kısa sürede giderecektir.
  • Aracınızda küçük cam silecekleri bulundurarak buğuyu silebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir