P0251 Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçüm Kontrol A (Cam / Rotor / Enjektör) Arızası

yuksek basinc sensoru

P0251 Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçüm Kontrol A (Cam / Rotor / Enjektör) Arızası

P0251 arıza kodu tüm dizel yakıtlı OBD-II donanımlı arabalarda bulunur.
Bu arıza en çok Mercedes ve VW arabalarında görülür.
Genel bir sorun olmasına rağmen, aracın yaşı, modeli ve gücü tamir için çok önemlidir.
Enjeksiyon pompası Ölçüm kontrol Devresi A motora bağlı bir şekilde enjeksiyon pompasının yanına monte edilmiş olarak bulunur. Enjeksiyon Pompası Ölçüm Kontrol Devresi A genellikle yakıt basınç sensöründen ve yakıt miktarı aktüatöründen oluşur.
Yakıt miktarı aktüatörü tarafından enjektörlere iletilen dizel yakıt miktarını güç aktarma organları kontrol modülü için bir elektrik sinyaline dönüştürür. Güç aktarım organları kontrol modülü’de motora çalışma koşullarına bağlı olarak ne kadar yakıt gönderileceğini belirlemek için bir voltaj sinyali alır.
Bu voltaj ile Enjeksiyon Pompası Yakıt Ölçüm Kontrol A motorda oluşan yakıt basıncını ayarlarak, aracın hafızasına kaydedilmek üzere geri gönderir. Yani bu sensör aracın hangi şartlarda, nasıl yakıt gönderileceğini ayarlayan sensördür.

 Sensör arızasının belirtileri

  • Araçta motor arıza lambası yanacaktır.
  • Yakıtta ciddi artış gözlenecektir.
  • Araba fazla yaktığı için aracın egzozundan siyah duman çıktığı görülecektir.
Bu sensör arızasının tespiti için yetkili servis veya aracın markasından çok iyi anlayan bir özel servise gidilmesi gerekir. Enjeksiyon pompası Ölçüm kontrol Devresi A genellikle arıza vermez. Sensöre gelen kablolarda yanma, aşınma nedeniyle işlevsiz hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir