P0128 Soğutma Sıvısı Termostat Arızası Çözümü

P0128

P0128 Soğutma Sıvısı Termostat Arızası Çözümü

Soğutma sıvıcı termostat arızası kodu ne anlama geliyor?

Bu diyagnostik hata kodu genel bir güç aktarım kodudur. OBD donanımlı tüm araçlarda bu arıza kodu çıkabilir. Bu kodu hemen her araç verebilir. Onarım aşamaları ise marka ve modele göre değişiklik gösterebilir.

Bu kod; motorun güç aktarım modülünün, motor çalıştıktan sonra, belirli bir süre içerisinde istenilen sıcaklığa gelmediğini tespit ettiği anlamına gelir. P0128 arıza kodunu alıyorsanız, muhtemelen aracınızın termostatı açık kalmıştır veya sıkışmıştır. Aracınız P0128 kodunu verdiği zaman, muhtemelen P0125 yani motorun yeterli sıcaklığa ulaşmadığını belirten arıza kodunuda verecektir.

Belirtileri

  • Aracınız ısınmaz ve hararet göstergesi yükselmez.
  • Aracın kaloriferi sıcak üfleyemez.
  • Yüksek hızlarda hararet göstergesi sıfıra kadar düşer.

Nedenleri

  • Radyatör sıvısı azalmış olabilir
  • termostat sıkışmış olabilir (olası neden)
  • Soğutma suyu sıcaklığı sensör arızalı olabilir
  • Motor hava girişi sıcaklık sensörü arızalı olabilir.
  • Radyatör fanı olması gerekenden daha hızlı çalışıyor olabilir.

Çözümü

Aracınızın soğutma sıvısının tam olduğundan emin olun. Bu arıza kodunu aracınız verdiği zaman muhtemelen termostatınızın değişmesi gerekecek. Araç marka ve modeline göre farklı olmasına rağmen ortalama 200 lira civarında tutacaktır. Sorunları çözdükten sonra aracınızın ECU’suna bağlaranak P0128 kodunu diyagnostik cihazı yardımıyla silin.

Termostat nedir? Nasıl Çalışır

Termostat aracımızın radyatörü ile motoru arasında bir yerlerde yer alır. Aracımızı sabah ilk çalıştırdığımızda motorun içerisindeki suyun radyatöre giderek soğuması engeller ve motor sıcaklığı kısa sürede uygun seviyeye gelir. Motor suyu sıcaklığı 90 dereceye (normal ayar) ulaştığı zaman termostatın üzerinde bulunan kapak açılır ve su soğutulması için radyatöre gönderilir. Termostat üzerindeki kapak zamanla korozyona uğrar ve açılmış vaziyette kalır. Bu durumda aracınızın hararet seviyesi yükselmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir