Opel Omega Nasıl Bir Araba, Alınır Mı ?

opel omega

Opel Omega Nasıl Bir Araba, Alınır Mı ?

Opel’in, Amerika için ürettiği ancak ülkemizde de bir dönem satılmış olan aracından bahsedeceğiz. 

İlk modelleri 1990 yılında ülkemize giren Omega, satışta olduğu süre boyunca donanım olarak kendi zamanına göre en üst seviye otomobillerden bir tanesiydi. Omega, D segmenti olarak geçmesine E segmenti boyutlarına yaklaşana bir otomobildir. 1990 modelinde dahi ABS, klima, merkezi kilit, hidrolik direksiyon, elektrikli camlar ve aynalar gibi bir çok özellik vardır.
1994 yılında kasa değiştiren Omega, biraz daha büyük boyutlara gelmiştir. Amerikan pazarı için üretilen demiştik. Bu araçların en küçük hacimli motorları 2.0 litre olanlarıdır. Ancak tutulan motorlar 2.5 litre ve 3.0 V6 motorları olanlardır.
2.0 litre olanları biraz daha Avrupa pazarına yöneliktir. Ancak aracın 1600 kilo olması sebebiyle bu motor ağır kalmaktadır. Opel Omega için en uygun motor seçeneği 2.5 V6 olarak görünüyor.
Aracın tol tutuşu üstündür. Donanım olarak zaten üst seviye olduğundan bahsettik. Hani dedik ya Amerikan pazarı için üretildi diye. Bu Amerikalılar rahatlarına düşkün oldukları için, Omega’da rahatlık adına her şey düşünülmüş. Deri ve elektrikli ve ayarlanabilir koltukları vardır. Bazı modellerinde start stop bile. vardır. Araba yolda giderken size hiç bir şey hissettirmez. Yol sesiymiş, motor sesiymiş içeriye almaz. Vitesinin üzerinde S tuşu vardır ki arabayı şaha kaldırır. Uzun yolcularda uçak konforu sunar size.
Aracın bir diğer özelliği ise arkadan çekişli olmasıdır. Bir de bu araçta çift egzoz vardır. Katalitik konvertörde çift anlamına geliyor bu. Yani belli bir kilometreden sonra ağır bir egzoz bakımı gerektirmekte.
Ancak gel gelelim konfor için her yerine sensör konulan araçta, yıllarında vermiş olduğu yorgunlukla artık elektrik arızası çok fazla oluyor. Yakıt olarak 2.5 V6 motorlu bir omega’nın lpg’de 13 litre yaktığını bizzat kullanıcısının ağzından duydum.
Yedek parça büyük şehirlerde pek sıkıntı çıkarmaz. Ancak küçük şehirlerde her opel parçacısında parçalarını bulamayabilirsiniz.
Genel olarak sorunlu bir araç değildir. Kullanıcıları araçların çok memnundur. Gerçi kim arabamdan memnun değilim der ki.
Bana sorarsanız maceraya atılmaya gerek yok. En yenisinin bile 16 yaşında olduğunu düşünürsek, bu kadar fazla elektriksel donanımın olduğu arabanın sorun çıkarmayacağını düşünmemek gerekir.

 

One thought on “Opel Omega Nasıl Bir Araba, Alınır Mı ?

  1. Bizde 2000 yılında vardı bunlardan bir tane. Çok rahat ve konforluydu. Arıza felan da çıkarmıyordu öyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir