Muayenesiz Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar 2024?

muayenesiz arac

Muayenesiz Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar 2020?

Hususi otomobiller her iki yılda bir, ticari amaçlı araçlar ise her yıl muayene olmak zorundadır. Peki süresi geçmesine rağmen muayene olmayan araçlar ne olur?

Türkiye’de araç muayene istasyonları Avrupa standartlarının da üzerinde bir titizlikle araçları incelemektedir. Özellikle eski araç sahipleri, araçlarının muayeneden geçemeyeceğini düşündüklerinden araçlarını Tüvtürk istasyonlarına götürmezler. Muayenesiz araba yolda gezen bir bombaya benzer. Zaten sorunu olmayan bir araç sahibi aracını her zaman muayaneye götürür.

Arabayı muayene yaptırmamanın cezası ne kadar ?

Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesinde ” Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması hâlinde, araç sahibine 235 Türk lirası idari para cezası verilir. Bu araçlara, muayenelerinin yaptırılması için süre ve şartları Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen şekilde izin verilir. İzin verilen süre sonunda, muayenesi yapılmadan veya muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen araçların trafiğe çıkarılması hâlinde, araç sahibine 488 Türk lirası idari para cezası verilir. 
Bu araçlar trafikten men edilir ve en yakın muayene istasyonuna gönderilirler.
Araç muayene sonuçları, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yapılacak bir protokol çerçevesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşılır.” hükmü yer almaktadır.
Yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı üzere, trafik polisi veya jandarma aracınızı muayene yaptırmadığınızı anlarsa ilk seferinde 2019 yılı için geçerli 235 lira ceza veriyor. İkinci defa muayene yaptırmadığınız fark edilirse 488 lira ceza veriliyor ve aracınız trafikten men edilerek, muayene istasyonuna gönderiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir