Lada Samara Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

lada samara

Lada Samara Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Benim yaklaşık 6 ay kadar sahibi olduğum lada samara hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. İnternet’te bu araba hakkında çok şey yazılıyor
İnternet’te çok sağlam olduğu, kaloriferinin içeriyi fırın gibi yaptığı çok söylenen konulardan bir tanesi. Ben bu arabayı geçen yıl kış ortalarında 2001 model olanından 88 bin kilometrede ilk sahibinden aldım. Tertemiz yorulmamış bir arabaydı. Dedim ki ben bu arabaya uzun yıllar binerim bana da sorun çıkarmaz.
Aracı Zonguldak’tan aldım, Daha yolda Ankara’ya gelirken tahliye deposunu patlattı. 30 lira karşılığında tahliye deposunu değiştirdim. Aracı alalım daha 2 gün olmuşu ki bu seferde arabanın kontağı bozuldu. Anahtarı çıkarmama rağmen araba stop etmiyor, bende 3 viteste kalkmaya çalışarak arabayı stop ettiriyordum. Sorunun Anahtar kontağından meydana geldiğini anladık ve 200 lira karşılığında orjinali ile değiştirdim. Aradan bir kaç gün geçmişti ki bu seferde araba içeriyi ısıtmıyordu. Ustama götürdüm kalorifer peteğinin tıkandığını söyledi. 300 Lira karşılığında kalorifer peteği değişti. Daha bir kaç gün daha geçmişti ki araba yolda giderken arka tekerleri kilitliordu. Bu arızanın sebebi arka teker kampana yayının kırılmış olmasından dolayıymış.
Neyse aradan bir kaç gün daha geçti ki aracın farları, stopları felan yanmıyor. yine elektrikçinin yolunu tuttum, sigorta değişti sorun halloldu. Yine aradan bir kaç gün geçti ki, bu sefer de araba çalışmıyor. Marş motoru değişti sorun halloldu. Artık iyice arabadan soğumuştum satma kararı verdim. Bir pazar günü Ankara oto pazarına giderken triger kopardı. Allahtan lada samaralarda trgier kopunca motora zarar vermiyormuş. Bu arada kopan riger daha yeniydi üzerinde yazıları bile duruyordu. Meğer lada samaralarda kronik sorunmuş. Daha sayamadığım tonla ufak tefek arıza çıkarmışlığı var. Acaba tek benim aracımda mı bu sorunlar oluyor diye, bir çok lada samara sahibi ile görüştüm hepsi aynı sorunlardan muzdarip.

Şimdi gelelim lada samara nasıl bir araba.

Hiç kimse çıkıp ta taş gibi bir araba, yok kaloriferi şöyle ısıtıyor vs deyip durmasın. Taş gibi de dğeil, kaloriferi de bir tofaştan fazla ısıtmıyor. Tüm lada samaralar özellikle elektrik aksamından çok fazla sorun çıkarıyor. Bagaj camı yassı olduğundan dolayı bagajı tam manayla kullanamıyorsunuz. Yol tutuşu fena sayılmaz, yakıt konusunda 100 km’de 10 litre civarı bir şey tüketiyor.  Benim elimden o kadar araba gelip geçmiştir lada kadar sıkıntılı bir araba görmedim. Zaten fiyatının düşüklüğünden de anlamalısınız.
Ha ben illahaki lada alacağım derseniz. Arabayı kaportacıdan çok motor ve elektrik aksamını gösterin. Çünkü çok narin bir araba ne zaman sorun çıkaracağınız anlayamazsınız.

 

2 thoughts on “Lada Samara Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

  1. Doğrudur hocam belki de bana gelen böyleydi. Şans işi ancak benim iş arkadaşımda da lada samara vardı o da çok çekti. Bakımlısını bulmak gerekiyor bu arabaların

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir