Kış Lastiği Takmak Zorunlu Mu Cezası Ne Kadar?

kis lastigi

Kış Lastiği Takmak Zorunlu Mu Cezası Ne Kadar?

Bugün aldığım bir mailde hususi otomobiller için kış lastiği takmanın zorunlu olup olmadığı soruluyordu. Hemen cevaplayalım

Kış lastiği cezalardan önce kendi canımız ve malımız için çok önemlidir. Eğer imkânlar el veriyorsa kışın trafikte bulunan her aracın kış lastiği takması gerekir. Ancak ülkemizde çok farklı iklim koşullarını yaşayan şehirler var. Mesela yılın altı ayı kar yağan Erzurum’la, hiç kar yağmayan Antalya bir olmuyor. Böyle olunca Antalya’da bulunan bir aracın kış lastiği takmasına gerek yok.

Bu konuyla ilgili Karayolları Trafik kanunu’nun 65. maddesindeYolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulur.” ibaresi yer almaktadır.
Yani diyor ki: Ticari amaçla kullanılan her aracın,şehirlerin iklim koşullarına göre kış lastiği takması zorunlu, ama Antalya, İzmir, Adana gibi hiç kar yağışı olmayan şehirlerde bulunan araçların kış lastiği takmasına gerek yok diyor.
Aynı yasa maddesinde ” Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yetkisini valiliklere devredebilir” diyor.  Yani bir şehirde kış lastiği uygulamasının zorunlu olup olmadığını belirlemek yetkisi valiliklerdedir diyor.

Hususi otomobillerde kış lastiği zorunlu mu ?

Yasada şahsi araçlarda kış lastiği kullanılmasının zorunlu olduğuyla ilgili bir madde bulunmuyor. Yani şahsi aracınızda isterse 2 metre kar yağsın, kış lastiği takmanıza gerek yok. Kış lastiği zorunluluğu sadece yük ve eşya taşımakta kullanılan araçlar için geçerli bir durum.

3 thoughts on “Kış Lastiği Takmak Zorunlu Mu Cezası Ne Kadar?

  1. Şahsi araçlarda kış lastiği takılması zorunlu değil ala araçlarda bulunan lastiklerin birçoğu aralık-ocak aylarını atlatamıyor. Her türlü kar yağan yerlerde kış lastiği alıp takmak lazım. Tedbirli olmak iyidir.

  2. Bilgilendirici olmuş insanların akıllarındaki soru işaretlerini tamamen kaldırmış oldunuz teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir