Kaza Sonrası Ortadan İkiye Bölünen Tofaş Fotoğrafları (Galeri)

TOFAS5

Kaza Sonrası Ortadan İkiye Bölünen Tofaş Fotoğrafları (Galeri)

Haberlerde yaşanan kaza sonucu araç ikiye bölündü manşetlerini çok fazla görmüşsünüzdür. İşte o manşetlerin çoğunun başrol oyuncu olan bir marka TOFAŞ’tan bahsediyorum.
Ülkemizde yıllarca satılmış ve satış rekorları kırmış bir marka olan Tofaş otomobilleri kaza sonrası neden ikiye ayrılıyor diye sorabilirsiniz. Bunun cevabı arabanın kendisinde saklı. Bir aracı sağlam tutan şasedir. Tofaşların şasesi hafif olmaları için ince yapılmıştır. Tofaşların hepsi arkadan çekişlidir. Ancak ağırlığı bir broadway kadardır. Normalde arkadan çekişli araçlar, önden çekişli araçlara göre 250 kilogramdan daha ağırdır. Tofaş mühendisleri de bu ağırlık dezavantajından kurtulmak için aracı üretirken, şasesini ve kaportasını ince üreterek gidermeye çalışmışlar. Bunun sonucunda da kaza sonrası ikiye bölünen tofaş şahin, doğan, kartal gibi arabalar ortaya çıkmış. Neyse hadi kaza sonrası ikiye bölünmüş tofaşlara göz atalım..

Yer Ankara Keçiören 2016 yılında meydana gelen kazada sürücü direksiyon hakimiyetini kaybedip, ortada refüjdeki ağaca çarpıyor. Kaza sonucunda Murat 131 Şahin ikiye bölünüyor. Sürücü hafif yaralı olarak kurtuluyor.

TOFAS1

Direksiyonu ve göğüsünden Doğan SLX olduğunu anladığımız araç, 2018 yılı eylül ayında yolda seyrederken kenardaki bariyere çarpıyor. Kaza sonrası araç ikiye bölünürken, araçta bulunan 1’i kadın 3 kişi ağır yaralanıyor.

TOFAS2

Üçüncü kaza 2016 yılında Samsun – Sinop karayolunda meydana geliyor. Bayan sürücü hakimiyetindeki Şahin başka bir araçla çarpışıyor. Kazada Şahinde bulunan 3 kadınların burunları bile kanamıyor. Muhtemelen kaza sırasında tüm darbeyi, ayrılan motor kısmı emmiş.

TOFAS3

Bu seferki kaza Tokat’ın Turhal ilçesinden. Kavşakta başka bir araçla çarpışan Şahin ikiye bölünüyor. Sürücüsü ağır yaralanırken, kazaya karışan diğer araçtaki sürücü yara almadan kurtuluyor.

TOFAS4

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde yine bir kavşakta meydana gelen kaza sonrası, Murat 131 Şahin ikiye bölünüyor. Kazada emniyet kemerleri takılı olan sürücü ve yanındaki arkadaşı yara almadan kazayı atlatıyor.

TOFAS5

Bu seferki aracımız Şahin, Samsunda meydana gelen kazada araba ikiye ayrılıyor. Araçta bulunan sürücü hafif yaralanırken, yanda oturan arkadaşı ise yara almıyor. Kaza sonrası araç şoförü şoku atlattıktan sonra arabanın teybini söküyor.


2015 yılında Zonguldak’ta meydana gelen bu kaza ise  o kadar hafif atlatılmıyor. İkiye bölünen doğanda bulunan 1 kişi hayatını kaybederken 6 kişiye yaralanıyor.


Bu seferki kaza İskenderun Belen karayolunda meydana geliyor. Bayan sürücü kazayı yaralı atlatıyor. Kazaya karışan Şahin ise yine ikiye bölünüyor.


Gaziantep’in İslahiye ilçesinde meydana gelen bu kazada Tofaş Doğan ikiye ayrılıyor. Kazada aracın şoförü ölürken, yanında oturan ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılıyor.


Bu seferki kaza ise Ankara – Bolu yolunda meydana geliyor. Kazada Şahin ikiye ayrılırken, 3 kişide hayatını kaybediyor.


Bu sefer ikiye bölünen araba bir Tofaş Kartal, bu kazanın bilançosu çok ağır oluyor. Kartal’da bulunan aynı aileden 5 kişi hayatını kaybediyor. Bu üzücü kaza Yozgat Sorgun ilçesinde meydana geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir