Jant Düzeltme Maliyeti Ne Kadardır Ve Nasıl Yapılır?

jant duzeltme

Jant Düzeltme Maliyeti Ne Kadardır Ve Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere yollarda insanın önüne aniden bir çok çukur çıkıyor. Bazılarından kurtulsakta, bazılarından kaçamayıp düşürüyoruz. Çok hızlı ve sert geçilen çukurlarda bazen lastik yarılabiliyor, bazende jant eğilebiliyor?
Hani aracımız rot balans ayarına girer ya. İşte o rot balans ayarı demek jantın az da olsa eğilmesi sonucunda meydana gelmektedir. Genelde bu jant eğiklikler gözle görülmez ve oto lastikçilerde kolayca rot balans ayarı ile giderilebilir.
Ancak bazen öyle eğiklikler olur ki bırakın gözle görünmeyi lastiğin şeklini bile değiştirir. İşte bu yazımızda janttaki aşırı eğiklik nasıl düzeltilir onu açıklayacağız.
İlk olarak lastik janttan çıkarılarak, jantı dikey olarak döndüren bir makineye takılır. Ardından sağdaki fotoğrafta gördüğünüz aletle jantın yamukluk oranı ölçülür işaretlenir. Burada jantımızın çapıda çok önemlidir. Eğik yerler işaretlendikten sonra jant bu sefer yatay olarak döndüren bir alete takılır. Bu aletin özelliği bilgisayar yardımıyla daha önceden jantın ebatları girildiğinde. Çapını janta göre ayarlamasıdır.
Makineye takılan jant aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi pürmüz yardımıyla ısıtılır. Isınmaya başlayan yumuşadığı için makinenin sıkıştırmasıyla düzelmeye başlar. Bu işlem yaklaşık 5 dakika veya 50 tur kadar yapılır. Düzeltilen jant iyice soğuyana kadar lastiğe takılmaz. Ayrıca jant soğusun diye suyada sokulmaz.Jant metali yumuşaktır birden suya sokulursa metal sertleşir ve en ufak bir kasiste eğilmeden kırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir