Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır Maliyeti Ne Kadardır?

balatalar

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır Maliyeti Ne Kadardır?

Fren bir aracın güvenlik olarak en önemli parçasıdır bana göre. Bakımları en aksatılmayacak sistem fren sistemidir.
Aracınızın motorunda bir arıza olduğunda en fazla yolda kalırsınız. Olan paranıza olur. Ancak fren aksamında bir arıza meydana geldiğinde Allah korusun canınızdan bile olabilirsiniz. İşte bu durumda fren sistemi bakımlarını sürekli yapmanız gerekmektedir. Her hafta mutlaka fren hidroliği kontrol edilmelidir.
Fren balatalarının ömrü kullanım şekline göre değişmektedir. Ankara, İstanbul gibi yoğun trafiğin olduğu bu sayede freninde fazla kullanıldığı şehirlerde fren balataları 20 bin kilometrede, yoğun trafiğin olmadığı yerlerde ise 40 bin kilometre kadardır.  Fren balatasının bittiğinin anlamanın yolu çok basittir.
Öncelikle Fren sisteminin nasıl çalıştığına bakalım: Siz ayağınızı frene bastığınız anda, fren hidroliği pistonlara iletilir. Fren pistonları da fren pabuçlarını diske doğru ittirir. Bu itme sonucunda meydana gelen sıkışma sayesinde aracımız durur. Bu sıkıştırma sırasında fren balataları aşınır ve biter. daha iyi anlamak için bisikletlerin fren sistemini de düşünebilirsiniz.

Fren balatasının bittiğini anlamanın yolları

  • Frene bastığınız anda sürtünme sesi geliyorsa ve günden güne artıyorsa fren balatanız bitmiş demektir.
  • Fren balatanızın arasına parmağınızı sokmaya çalıştığınızda parmak girmiyorsa bimiştir.
  • Fren eskisi kadar iyi tutmuyorsa, ayrıca incelen balata sebebiyle fren hidrolik yağı da azalır. fren hidroliğinden de kontrol edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir