Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Atması Sorunu Çözümü

egsozdan beyaz duman

Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Atması Sorunu Çözümü

Yolda bazı araçlarda görürsünüz. Araba giderken arkasında sanki sinek ilacı arabası gibi beyaz duman çıkarır. 

Özellikle kışın soğuk havalarda bilhassa LPG’li araçların egzozlarından beyaz duman çıkması normal bir durumdur. Bunun sebebi LPG’nin benzine göre daha fazla sıcaklık üretmesi sonucunda, yanan gazının moleküllerinin buhar şeklinde çıkıp gitmesi. Egzozdan çıkan duman 1 metre falan yükseldikten sonra kayboluyorsa bundan korkmanıza gerek yok. Kışın lpg’li araçlarda bu çok normal bir durumdur.  Araba ısındıktan sonra bu duman ortadan kaybolacaktır.
Ancak arabadan çıkan beyaz renkli duman kaybolmayıp daha yoğun çıkıyorsa bu durumda bir aksilik var demektir.
1- Conta yakması: Aracınız conta yakmış ise, motora karışan su yağ ile birlikte yanar. Bunun sonucunda da çok fazla beyaz duman çıkar. Arabanın conta yakıp yakmadığını anlamanın yolları.
  • Radyatör kapağını açıp gaza basın, radyatörlde su köpürüyorsa veya azalıp çoğalıyorsa conta yanmış demektir.
  • Tahliye deposundaki suyu kontrol edin. Suya yağ karışmışsa conta yandığı için su sızdırıyordur.
  • Yağ kontrol çubuğunu çekin. Başparmağınızla kontrol edin. Eğer parmağınıza su geliyorsa motor yağına su karışmaktadır.
  • Araç yaklaşık 10 dakika çalıştıktan sonra egzozdan su damlaları geliyorsa, conta yandığı için yanma odalarındaki su egzozdan tahliye ediliyordur.
Conta tamiri yine markasına göre değişmekle birlikte. Normal arabalarda 1.500 – 2000 TL arasında değişmektedir.
2- Arabanın motor istemesi: Aracınızın motor parçaları zamanla aşınır. Bu durumda kullandığınız motor yağı yanma odalarına sızar. Yanma odasında yakıtla birlikte yağda yandığı için egzozdan yoğun beyaz duman çıkar. Arabanın yağ yaktığı nasıl anlaşılır?
  • Aracınız sürekli yağ eksiltiyorsa
  • Aracınızda bariz çekiş güçlüğü varsa
  • Normalden fazla sesli çalışıyorsa
  • Sabah çalıştırmada tekleme yapıyorsa
  • Çıkan duman beyaz ve mavi karşımı oluyorsa
Aracınız yağ yakıyor demektir. Bu durumda motorun sıkı bir rektefiyeden geçmesi gerekir. Şuan için orta halli bir benzinli arabanın motor rektediyesi 4 bin lira civarında masraf çıkaracaktır.
Kısacası aracınızda havada hemen kaybolmayan bir egzoz dumanı çıkıyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir. Aranıcızı bu şekilde kullanmakta zamanla daha fazla arıza vereceğinden dolayı ya arabayı fazla kullanmayın ya da aracı tamir ettirme yoluna gidin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir