Dizel Arabalar Yavaş Yavaş Piyasadan Kalkacak 2020

dizel araclar

Dizel Arabalar Yavaş Yavaş Piyasadan Kalkacak 2020

Ülkemizde son 15 yıldır çılgınlık haline dönen dizel motorlu arabaların, ömrü artık tükeniyor mu ?

İstanbul, kilometre başına araç yoğunluğunda Moskova’dan sonra Avrupa’da ikinci. Ülkemizde her 10 arabadan 4 tanesinin dizel olması sebebiyle, havaya karışan kirli egzoz dumanını siz hesap edin.

Bunu şöyle hesaplayabilirsiniz.
1 Litre LPG tüketen aracın havaya saldığı karbon miktarı, 1700 gram, 1 litre benzin tüketen aracın 2300 gram, 1 litre dizel tüketen aracın ise 4000 gram olduğunu düşünürsek, dizel araçların çevre için oldukça zararlı olduğunu görebiliriz.
Amerika ve Avrupa artık dizel araç satışları için özel kanunlar getiriyor. Hatta yakın gelecekte Atina, Roma, Brüksel, Paris gibi Avrupa şehirlerinde hususi amaçlı dizel araçların trafiğe çıkması yasaklanacak.
Artık ülkemizde de bu dizel çılgınlığının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Her ne kadar resmi kaynaklardan bir açıklama gelmese de, benzin ve dizel fiyatlarının hemen hemen aynı olması, devletin de dizel motorlu araçlara savaş açtığının açık bir kanıtı gibi duruyor.
Ülkemizde elektrikli araçlara geçmek önümüzdeki 20 yıl boyunca çok zor gibi duruyor. Ancak ilk etapta dizel arabalara olan ilgi azaltılacak, ardından dizel araçlar kullanımına özel şartlar getirilecek. Son aşama olarak tüm fosil yakıtlı araçlar piyasadan kaldırılarak, sıfır emisyonlu otomobiller kullanılmaya başlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir