Chevrolet Kalos Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

kalos chevrolet

Chevrolet Kalos Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Türkiye’de 2004 – 2006 yılları arasında satılan, dönemine göre en uygun fiyata en çok donanım sunan arabalarından bir tanesiydi.
Önce aracın tarihçesinden biraz bahsetmek gerekirse. Güney Kore markası Daewoo 2002 yılında Kalos modelini Asya pazarında satışa çıkardı. 2004 yılında ise Daewoo amblemleri yerine Chevrolet amblemi basarak aynı araba Avrupa pazarına dolayısıyla Türkiye pazarında satılmaya başladı.
Chevrolet Kalos‘un iki farklı motor seçeneği bulunuyor.
1.2 motor Kalos8 valf olan bu motorlar 72 beygir güç ve 104 Nm tork üretiyor. Bu tork ile arabada 3 kişi varken birde klima açınca en ufak yokuşlarda hemen bayılıyor. Hatta arabada sadece sürücü varken klima açılsa bile bayılıyor. Çünkü 1.2 motor yaklaşık 1 ton ağırlığındaki bu arabaya gerçekten küçük geliyor. Zaten kendi sınıfındaki tüm arabalar içerisinde en az tork gücüne sahip olan araba olarak biliniyor.
1.4 motor Kalos: SX paket olanları 1.4 litre 16 valf motor 94 beygir güc ve 130 Nm tork üretiyor. Tüm Kalos otomobiller arasında alınabilecek en performanslısı olarak görünüyor. Torku hala düşük olmasına rağmen beygir gücü olarak bu eksiğini kapatıyor.
Aynı motor hacmine sahip 8 valf olan SE paketler ise , 83 beygir güç ve 123 Nm tork güç üretiyor.
Aracın bilinen kronik bir sorunu yok. Ancak 1.2 motorlu olanlarının lpg uyum sorunu yaşanıyor. Aracın ön göğsü geniş olduğu için görüş çok geniş açılı. Aracın iç mekanı çok geniş ferahtır. Aynı sınıfında ki getz ve jazz’a göre yol tutuşu çok daha zayıf.  Ayrıca iç mekan aksamı da adi plastikten yapılmış. LPG tüketimi ise 100 kilometrede 12 litre olarak ölçülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir