Chevrolet Cruze Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

chevrolet cruze

Chevrolet Cruze Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

2009 yılında ilk çıktığı zamanı hatırlıyorum. Otomobil piyasasında büyük ses getirmişti. Herkes içinde opel astranın motoru var aynısı oğlum hemde daha ucuza diyordu. 

Bende almak için bir ara heveslenmiş onun ancak araştırmalarım sonucunda vazgeçerek, dacia sandero stepway almıştım. İyimi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum. Ancak Cruze’a uzun süre binmişliğim var. İç mekanı premium araçları andıran cruze donanım olarak üst seviyelerde. İçinde ne gibi donanım var uzunca yazmayacağım. İç mekanı oldukça geniş, direksiyon simidi insanın eline çok iyi oturuyor. Yol tutuş olarak güzel. Oturaklı bir araba yüksek hızlarda rahatlıkla yolculuk yapmanızı sağlar.
Şimdi diyeceksiniz ki öyle de bu araba muadillerinden neden ucuz ve piyasası yok? Evet bu araba ilk

çıktığında modelleri 113 beygir 153 Nm torktu. Beygir olarak fena olmasada araba rampaya geldiği zaman bayılıyordu. Bunu bir tek benim arkadaşım değil, tüm cruze sahipleri yaşıyordu. Aracın asıl üreticisi olan General Motor’da bu durumun farkına vardı ve arabayı yazılım güncellemesiyle 124 beygir güce ve 155 tork’a çıkardılar. Araba yine rampalarda bayılıyordu. Ha unutmadan cruze sınıfının en çok yakan arabalarından bir tanesiydi. Neyse millet bu arabalara LPG taktırmaya başlayınca asıl sorunlar başladı. Bu arabaların sibopları alüminyum olduğu için LPG taktırdıktan 50 bin kilometre sonra dayanmıyordu ve sibop eritiyordu. Yerine çelik sibop taktırmadakta  en az 4 bin lira tutuyor.

LPG’den dolayı sensör arızası felan verince millet keşke bu arabanın düzeli olsada binsek dedi. Chevrolet’te 2.0 163 beygir, 360 Nm tork gücünce canavarı piyasaya sürdü. Ama bu seferde millet yakıtından ve vergisinden dert yanmaya başlayınca yine satılmaz oldu. Tam bu sıralarda Chevrolet avrupa pazarından çekileceğini açıklayınca Cruze piyasası iyice düştü.

Şimdi bu arabanın kronik sorunlarına gelelim

  • Rampalarda bayılma,
  • Fazla yakıt,
  • Geri viteste manevra yaparken frene basınca ses gelir. Serviste bu sorun gideriliyor.
  • Sibop eritmesi
Alınır mı derseniz: Emsalindeki C sınıfı bir araca göre piyasası 10 – 15 bin lira daha ucuz zaten. Siz bunun en fazla 4 bin lirasına sibopları değiştirseniz hiç bir sorun kalmaz. Ucuza Euroncap testlerinden 5 yıldız almış, sağlam ve oturaklı bir arabaya binmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir