Buji Kablosu Arızası Nasıl Belli Olur Tamiri Var Mı Maliyeti Ne Kadar?

buji kablosu

Buji Kablosu Arızası Nasıl Belli Olur Tamiri Var Mı Maliyeti Ne Kadar?

Aracımızın ateşleme sisteminde bobinden aldığı yüksek gerilimli elektriği bujilere ileten kablodur. 
Aracımızı çalıştırmak için marşa bastığımız anda, marş motoru yüksek gerilimli elektrik üretir. Bu yüksek voltajlı elektrik bir yerlerde kendisine çıkış yolu arar. Bu yol ya topraktır ya da aracın şasesidir. Aracın lastiklerinden dolayı toprağa iletilmeyeceği için şaseye verilir.  Buji kablolarının bağlı olduğu bobin sayesinde bu elektrik, kablolardan geçer ve bujilere gelir. Bujilerde yüksek gerilim nedeniyle ilk kıvılcımı oluşturur.

Bu kadar uzun olduğuna bakmayın bu yukarıda saydıklarım sizin marşa bastığınızdan çalışmasına kadar süre içerisinde olup biter. Bobinden veya distribütörden gelen buji kabloları ne kadar kaliteli olursa ilk çalışma da o kadar iyi olacaktır. Ayrıca bu kabloların aracın gövdesine olan bağlantıları da kontrol edilmelidir. Her araçta silindir sayısı kadar buji kablosu vardır.

Buji kablosu eskidiği zaman araçta ne gibi belirtiler olur?

  • Aracımızda buji arızası olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Araç ilk çalışmasında zorlanacaktır.
  • Araçta özellikle düşük devirlerde tekleme ve titreme olacaktır. (en önemli belirti)
  • Müzik sisteminizde siz gaza basınca aynı anda artan bir uğultu olursa, bu sorun buji kablolarının kaçırdığı anlamına gelir.
  • Araçta çekiş düşüklüğü olacaktır.
  • Ayrıca ateşleme tam olmadığı için aracınızda yakıt sarfiyatı da artacaktır.
karbüratörlü araçlarda bobin bulunmaz bu sebeple buji kabloları distribütör ile birlikte değişir. Enjeksiyonlu araçlarda ise bobin bulunur. Genelde bobin ile birlikte buji kabloları da değişir.

Buji kablosu arızası nasıl tespit edilir?

Kablolarda gözle görünür bir hasar yoksa multimetre denilen bir cihazla ölçüm yapılır.   Ölçüm sırasında angi kablo olması gerekenden daha az direnç varsa o kablonun değişmesi gerekir. Ancak kablolar genelde tek satılmadığı için set halinde değiştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir