Araba Kullanırken Cep Telefonuyla Konuşmanın Cezası 2024

arabada telefonlar konusmak

Araba Kullanırken Cep Telefonuyla Konuşmanın Cezası 2020

Araç sürerken hem kendimize, hem aracımızdaki diğer yolculara hem de trafikte bulunan diğer araç ve yayalara karşı sorumluluklarımız vardır. Cep telefonuyla araç kullanmamakta bu sorumluluklarımızdan bir tanesidir.

Amerika’da cep telefonunun sürücüler üzerindeki olumsuz etkilerini araştırmak için bir deney yapılır. Denekler ilk olarak telefonla konuşma yapmadan araba kullanmaya başlar. Önlerine aniden engeller  çıkar. Telefon kullanmayan denekler çıkan 20 engelden ortalama 2 tanesine çarpar. Daha sonra denekler kulaklıkla telefon konuşurken aynı deney yapılır. Bu sefer ortalama  6’ya yükselir. Son olarak telefonu kulaklarına götürerek konuşma yaparlar. Deney sonucunda telefonla konuşan denekler 20 engelden ortalama 14 tanesine çarparlar. Kısaca araç kullanırken telefon konuşmak dikkatimizi 7 kat daha azaltıyor.
Devletimizde yasalarla bunun suç olduğunu ve cezasının bulunduğunu açıkça 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda açıklamıştır.
Kanunun’un 73. Maddesinde

Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır. 

Seyir hâlinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanan sürücüler 235 Türk lirası, maddenin diğer hükümlerine uymayanlar 108 Türk lirası para cezası ile cezalandırılırlar. ” hükmü yer almaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir