2000 – 2007 Arası Ford Mondeo Ghia Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

ford mondeo

2000 – 2007 Arası Ford Mondeo Ghia Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

Aslında başlığı Ford Mondeo 3 kasa nasıldır diye atmam gerekirken, daha anlaşılır olması açısından böyle attım. Bugün ki yazımın konusu Ford Mondeo
Bu arabanın 2004 model otomatik viteslisini 1 yıl kadar kullandım. Türkiye’de D segmenti piyasasını Passat, BMW 3 Serisi, Mercedes E, Audi A4 gibi Alman arabaları domine ediyor. Diğer markaların D segmenti araçları ise ne kadar kaliteli olursa olsun tutulmuyor. Mondeo’da bu kadar kaliteli olmasına rağmen tutulmayan arabalardan. Benim aracım 2004 model Ghia paket otomatik vitesli olandı. Arabadan çok memnundum. Yol tutuşu çok harikaydı. Megane ile 80’de geçemediğim virajları, Mondeo ile 100 hatta daha fazla hızlarda geçebiliyordum.
Hele uzun yola çıktığım zaman, o verdiği rahatlığı bu fiyata hiç araba veremezdi. Isıtmalı koltuklardan tutun, ön camlarda bile rezidans telleri vardı. Hani şu her arabanın arka camında olup içinden bakır teller geçen buz çözücü var ya. Ha işte onların şeffaf şekilde yapılması benim modeomun ön camında vardı.
Modeo üzerine pek çok kişiyle konuştum. Ben bugüne kadar kullanıpta memnun olmayan görmedim. Eğer sizde ağır bir araba seviyorsanız, bütçenizde kısıtlıysa alabileceğiniz en iyi araba mondeo diyebilirim. Neyse lafı fazla uzatmadan teknik verilere geçelim.

Motor seçenekleri

Türkiye’de 2001 – 2007 yılları arasında satılan Ford Mondeoların 3 farklı motor seçeneği bulunuyor. 1.6, 2.0 ve 2.5 litre hacimli benzinli ve 2.0 TDCİ yani dizel motor seçenekleri var. 1.6 motor kasaya ağır geldiği için çekiş problemi var. Ayrıca 1.6 motor, 2.0 motordan daha fazla yakıyor.
2.0 benzinli modellerinde ise Trend ve Ghia olmak üzere iki donanım paketi bulunuyor. Aracın motoru 145 beygir gücünde ve 190 Nm tork güç üretiyor. 0’dan 100 kilometre hıza 9.5 saniyede çıkabiliyor.  Yakıtına gelirsek, bu koca canavar şehir içinde 12 litre, şehir dışında 8 litre yakıt tüketiyor. Yani yakıtı biraz fazla ancak arabanın D segmentinde olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.
2.0 TDCİ motorlu Mondeo ise 130 beygir ve 350 Nm tork gücünde bir motora sahip. Yani bu arabanın, gaza bastığınız anda sizi koltuğa yapıştıracağına emin olabilirsiniz. Tam otomatik ve manuel şanzıman seçenekleri mevcut. Aracın yakıtı ise şehir içinde 10 litre, şehir dışında 6 litre olarak ölçülmüş.

Mondeo neden tutulmuyor?

Diğer markalarda olduğu ülkemizdeki tüm D segmenti araçlar yurt dışından ithal olarak getiriliyor. Bu sebeple, bu arabaların yedek parçaları biraz daha pahalı. Mondeo’nun bilinen bir kronik sorunu bulunmuyor. Tutulmamasının tek sebebi Ford’un, Modeo’nun tanıtımına yeteri kadar destek vermemesi. Aslında tutulmamasının bir avantajı var. O da ucuza, kaliteli bir arabaya binebilmek. Bana sorarsanız bırakın tutulmasın ki insanlar az parayla yüksek kaliteli araba kullanabilsinler.
Aşağıdaki tabloda yer alan parça fiyatları aynı model, aynı motor hacminde yani aynı emsal arabaların yedek parçalarıdır. Gördüğünüz gibi emsallerine göre mondeo’nun yedek parçası pahalı değil.
Mondeo Passat BMW 3
Triger seti 557  ₺ 610 ₺ 836 ₺
Baskı Balata 454 ₺ 547 ₺ 864 ₺
Ön amortisör 210 ₺ 199 ₺ 318 ₺
Fren Balatası 101 ₺  95 ₺ 100 ₺

5 thoughts on “2000 – 2007 Arası Ford Mondeo Ghia Nasıl Bir Araba, Alınır Mı?

  1. Öncelikle Allah kimseye kaza vermesin ama kaza olduğu zamanlarda en sağlam arabalar arasinda yer aldığından dolayi tercih sebeplerim arasinda yer almisti ve 6 sene mondeo kullanmistim. Şu siralar yakit fiyatlarinin artmasi ve mondeonun da biraz fazla yakmasi sebebiyle tercihlerim arasinda degil. Ama ben yakit alirim, sorun olmaz diyenler icin rahatligi harikaa

  2. Tek sorunu yedek parçalarının muadillerine göre pahalı olması bence. 2 sene kullandım hiç bir şikayetim olmamıştı. Mecburen satmak zorunda kaldım.

  3. Bende yeni aldım. 2002 model Ford Mondeo 2.0 benzinli otomatik 40.bin km de araç ama almadan test ettim araba tanı biraz handal 150bg demezsin sanki 90 100 bg anca ama başka ne soruları vardır bilmiyorum sehic içi biraz fazla yakar bildigim 13-14 liteyi bulur ortalama 10 litre aşağı inmez başka sıkıntısı veya dezavantaj var mı bilmiyorum??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir