Yağ Lambası İşaretinin Yanıp Sönmesi Sorunu Nedir Neden Yanar ?

yag lambasi

Yağ Lambası İşaretinin Yanıp Sönmesi Sorunu Nedir Neden Yanar ?

En iyisinden en kötüsüne kadar her arabada yağ lambası vardır. Peki aracınızda yağ lambası yanıp sönüyorsa bunun sebebi ne olabilir ?
Yağ lambası neden yanar?: Aracınızda yağ basıncının azalması sonucunda yağ lambası yanacaktır. Bu durumda yapılması gereken ilk işlem aracınızın yağını kontrol etmektedir. Yağı tamamladınız ancak yağ lambası hala yanıp sönüyorsa, yağ filtresini kontrol etmelisiniz. Hala daha yanıyorsa yağ pompası arızası olabilir. Yağ pompası aracınızda yağı, silindirlere gereken düzeyde göndermeye yaran parçadır.
Yağ pomapasını da  değiştirmenize rağmen yağ lambası sönmüyorsa geriye tek şey kalıyor. O da yağ müşürü. Piyasada 20 lira gibi bir fiyata satılan bu parça, aracınızın yağ basıncını kontrol etmektedir. Yağ müşürü arızalarında yağ lambası sürekli yanar veya pır pır eder şekilde yanıp sönerek yanar. Yağ müşürü özellikle kış aylarında daha fazla arıza açar.
Yukarıda yazdığım parçalardan herhangi birinini arızası durumunda aracınızda yağ lambası yanacaktır. Ancak diyeceksiniz ki yağ lambası yanınca tüm parçaları değiştirecekmiyiz? Hayır işini bilen bir usta yağ lambasının hangisi tarafından yandığını bulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir