Triger Kayışı Ne Kadar Sürede KM’De Değişir Koparsa Ne Olur?

triger kayisi

Triger Kayışı Ne Kadar Sürede KM’De Değişir Koparsa Ne Olur?

İnsan yapısı olan her şeyde olduğu gibi kayışlı triger kullanan otomobillerde de kilometre olarak dolmasa bile, triger kayışının bir ömrü vardır ?
Triger kayışı bir otomobilin bana göre en önemli 10 parçasından birisidir. Değiştirilmesi ortalama 500 liraya mâl olan parça, koptuğu zaman tabiri yerindeyse motoru elinize almanıza neden olabilir.
Triger kayışı ne işe yarar ? : Triger kayışı krank mili ile egzantrik mili arasında düzenli olarak

çalışmayı sağlayan parçadır. Yani motorun düzenli çalışması için gerekli en önemli parçadır diyebiliriz.

Başımdan gelen iki olayı anlatarak başlayım yazıma o zaman. Bundan 10 yıl kadar önce 2006 model focus aracımla ışıklarda durduğumda araba birden stop etti.  Ne olduğunu anlamadan marşa tekrar bastım ancak araba çalışmadı. Çekiciyle sanayiye götürdüğümde aracın neredeyse tüm motoru değişti. Düşünün 10 yıl önce 3 bin lira para vermiştim.
İkinci olay ise 6 ay kadar önce lada samara ile başıma geldi. Yolda giderken bir anda araba stop etti. Allahtan bir benzinliğe yakındım ve arabayı stop etmiş halde benzinliğe kadar götürebildim. Marşa bastığımda araba boğuk sesle çalışmaya çalışıyor, ancak çalışmıyordu.  Ustam geldi ve trigerin koptuğunu söyledi. Çekici ile ustamın dükkanına çektik aracı. SAdece triger kayışını değiştirdi ve ben yoluma devam ettim. Bazı arabalarda sibop aralıkları fazla olduğu için triger kayışının kopmuş olması zarar vermiyormuş. Aşağıda lada samaranın kopmuş triger kayışının fotoğrafını görebilirsiniz.


Peki ya bu triger kayışı ne zaman değişir.

Triger kayışının ömrünü sizin aracı kullanım şekliniz belirler. Mesela;
  • Aracı düşük viteste yüksek devirde kullanmak
  • Aracı yığdırmak
  • Olması gerekenden yüksek viteste gitmek
  • 2. veya daha yüksek viteste kalkmaya çalışmak
  • Geri viteste giderken araç durmadan ileri vitese atıp yürütmek
Triger kayışının ömrünü kısaltan şeylerdir. Yukarıda saydıklarımdan bir veya bir kaçını yapıyorsanız triger kayışınızın bir ömrü yoktur.
Ancak yukarıdakilerin hiç birini yapmıyorsanız triger kayışının ömrü kilometre olarak 80 – 100 bin arasıdır. Ha kilometre olarak doldurmadıysanız bile triger kayışını en fazla 4 yılda bir değiştirmelisiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir