Sanayi Ustalarının Araba Dolandırıcılığı

sanayi ustalari

Sanayi Ustalarının Araba Dolandırıcılığı

Evet arkadaşlar bugünkü yazımızda sanayi ustalarının dolandırıcılığından bahsedeceğiz. Geçen hafta ikinci aracım olan Daihatsu Applause’u sabah ilk çalıştırmadan sonra hareket ettiğimde motorda tekleme meydana gelmeye başlamıştı. 
Normalde her sorun için kendi arkadaşım olan ustama arabayı götürüyorum. Ancak kendi ustam uzak olduğu için yolumun üzerindeki Ankara’a İskitlerdeki büyük sanayide bir ustaya durdum. Ustaya ” Usta sabah araba soğukken hareket ettiğimde araba tekliyor ve patlama sesi geliyor ” dedim. Usta’da kaputu açıp acı çalıştırmamı söyledi. Şöyle bir iki gaz verdikten sonra bana verdiği cevap ” Silindir kapak contan yanmış değişmesi gerek” dedi. Neye mâl olur dediğimde ise bin lirası taş diye cevap verdi. Bende akşamın  vaktinde arkadaşım olan ustamı aradım. Durumu izah ettim bana bujileri değiştir. Eğer sorun düzelmezse o zaman bana getir arabayı diye cevap verdi.
Hemen yakınlarda bir japocudan aracıma uygun olan bujileri aldım. Başka bir usta değiştirdi ve bir haftadır sorunsuz bir şekilde biniyorum. İlk gittiğim usta beni kravatlı felan görünce heralde kitlerim buna diye düşündü.
Neyse başımdan geçen olaylara devam edelim. Bundan 5 yıl önce Peugeot 307 1.6 lpgli aracımla iş çıkışı rafikte giderken bir araç yolda rölantide kaldı. Araba çalışıyor ancak gaz iptal olmuştu. Arabayı stop edip tekrar çalıştırdığımda soru düzeldi. Ancak ertesi gün aynı sorunu tekrar yaptı. Bende böylelikle sanayinin yolunu tuttum. İlk gittiğim usta sorunun gaz pedalı ve sisteminde olduğunu söyleyerek bana o zamanın parası 1.500 liraya mâl olacağını söyledi. Oradan çıktım başka bir ustaya gittiğimde, motorun gaz beyninde sorun olduğunu ve değişmesi gerektiğini söyledi. 2 bin lira fiyat verdi. Bir diğeri sorunu bulana kadar gaz pedalından başlayıp motora kadar gideriz maliyetin bin liradan 3 bin liraya kadar tutabileceğini söyledi. Böyle bir kaç ustaya daha gittiğimde hepsi farklı bir arıza söylüyordu.
Bende madem çok para vereceğim bende giderim servise ara veririm hiç değilse garanti iş olur diyerek aracımı göral yetkili servise götürdüm. 60 lira arıza tespiti için verdim. Arızanın fren müşüdüründen kaynaklandığını, araç frenin çalışmadığını düşünerek gazı iptal ettiğini söyledi. 50 lira karşılığında müşürü değiştirdiler ve sorun ortadan kalktı.
Neyse başka bir dolandırıcılık hikayesine geçelim. 2 ay kadar önce memlekete gitmiştik. Araçta vites geçişleri çok zor oluyordu. Debriyaja basmama rağmen vites tabiri caizse hırt diye geçiyordu. Ben bile anlamama rağmen debriyajın görevini tam yerine getirmediğini düşünüyordum. Bir gün sonra ise arabayı hiç yerinden kıpırdatamaz hale geldim. Çünkü vites atamıyordum. Aracı çekiciye yüklediğimiz gibi sanayiye götürdük. Usta baskı balatanın bittiğini söyledi. Bende doğrudur diyerekten değiştir o zaman usa diye cevap verdim. Usta baskı balatayı değiştirdi. Bir gün sonra aracı bana teslim etti. Aracı aldım 1 hafta sonra debriyaj yine aynısı oldu. Kendi arkadaşım olan ustama götürdüm. Sorunun debriyaj teli üzerinde olan debriyaj yükseklik ayarlamaya yaran plastik somundan kaynaklandığını söyledi. Plastik somun çatlamış ve debriyajı vites geçişi için ayırması gerekirken geriye doğru sıyırmıştı. Böylelikle baskı balata geriye çekilmediği için viteste geçmiyordu. 10 liralık parça değişti ve sorun ortadan kalktı. Bana da boştan yere baskı balatayı değiştirmek kaldı.
Her usta böyledir demiyorum ama eğer sizin anlamadığınızı düşünürlerse vay halinize diyrum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir