Peugeot 307 Nasıl Bir Araba Alınır Mı ?

peugeot 307 resim

Peugeot 307 Nasıl Bir Araba Alınır Mı ?

Peugeot 307 nasıl bir arabadır? Peugeot 307 alınır mı? Gibi sorularınıza cevap arıyorsanız bugün sizlere kendiminde 3 yıl kullandığı Peugeot 307’den bahsedeceğim.

Peugeot için ülkemizde sorunlu araçlar üreten bir firma olduğu kanısı var. Peki ya bu durum böyle mi ? Peugeot’a neden sorunlu otomobiller üretiyor deniliyor. Bunun sebebi 307 den geliyor. Evet 307’ler gerçekten de sorunlu araçlar, hiç kimse kalkıpta bakımlı hiç bir araba sorun çıkarmaz demesin. Bir peugeot 307 gerçekten de sorunlu ve peugeot markasının tüm imajını zedelemektedir.

Öncelikle Peugeot 307’yi tanımakla başlayalım: İçerisi oldukça geniş, rahat, konforlu, yol tutuşu ortanın üzerinde, erden yüksekliği diğer otomobillere göre daha fazla, donanım olarak kendi yılında üretilen çoğu otomobilden daha önce bir araçtır 307. Arıza açmadığı zamanlarda 307 ile dolaşmak harika bir şeydi benim için. Hala daha ondan aldığım sürüş zevkini başka otomobilden alamıyorum. Trafikte diğer otomobillere üstten bakmak, ön camının geniş ve hafif eğimli olması sebebiyle geniş görüş açısı anlatılamaz bir sürüş hazzı veriyordu.

Ben 2003 model 1.6 110 beygirlik XT modeline sahiptim. Araç aldığımda 100 bin kilometrede ve hiç tüp takılmamıştı. Aldığım kişi ise ilk sahibiydi kısaca bulabildiğim en temiz 307’yi aldım. Sahibi dürüst bir kişiydi ve bana aracın bazı kronik sorunları olduğunu söylemesine rağmen almıştım. Benimle birlikte 2 arkadaşım da 307 aldı. Dedim ya gerçekten de arıza açmadığı zamanlarda harika bir otomobil.

Neyse gelelim sorunlarımıza aracı aldıktan sonra lpg takırmaya karar verdim. Lpg takılmasının ardından yol bilgisayarında “antipollution fault” diye bir arıza belirdi ve göstergede motor arıza ışığını yaktı. İnternetten araştırmalarım ve sanayide Peugeot ustalarıyla görüşmem sonucunda bu arızanın, aracın içinde bulunan egzoz sensörünün benzine göre ayarlandığını, lpg takırınca kirli hava verdiğini düşünmesinden dolayı olduğunu söyledi. Beni yolda bırakmayacak ancak aracım sürekli her çalıştırmada bu arızayı verecekti. Eyvallah dedik kabullendik.

Sinyal kolu arızası: Aracı aldığım üzerinden henüz haftalar geçmişti ki sola sinyal verip sola dönüşümü tamamladıktan sonra sinyal kolu kendi kendine sağa sinyal veriyordu. Bende titiz adamın tabi oto elektrikçiye gittim. Sinyal kolunun değişmesi gerekitiğini söyledi. Fiyat sorduğumda 2013 yılında 600 liraydı ve yaptırmadım öylece bindim.

Airbag arızası: Bir gün işten çıkmışım yavaş yavaş eve giderken bir anda ekranda airbag işareti yandı. Ulan dedim acaba hava yastıklarımı patlayacak derken yine oto elektrikçinin yolunu tuttum. Siynal kolunun da bağlı olduğu sargı makarası, sinyal kolu arıza verdiği için arıza veriyormuş ve değişmesi gerekiyormuş. Ama ustanın dediğine göre arıza ışığı yakmaktan başka bir sorun çıkarmazmış. Bunu da kabullenmiş olduk. Bu arada arabayı her çalışırmamda sanki uçak kokpitindeki gibi arıza sinyalleri her yönden ötmeye başlamıştı.

Arka amortisörler: Aracı aldım alalı asfalt yolda kullanmıştım. Dedim ki memlekete köye bir gidiyim. Köy yoluna girdiğimde aman Allah’ım arka taraftan arabanın altına balyozla vurur gibi ses geliyor. Bunu da sordum ki peugeot 307’nin kronik sorunuymuş.

Benzin ibresinin düşmesi ve benzin pompası yanması: Araca lpg taktırdıktan sonra aracın benzin göstergesi elektronik şamandıra olduğundan dolayı siz lpg’de gitseniz bile sanki benzinde gidiyormuş gibi ibre düşer. Bazen stop edip çalıştırınca geri eski yerine gelir. Bazende benzin aldığınızda eski yerine gelir. İnternette çözümleri var ama ne gerek var böyle şeylere. Benim peugeot’um 3 yılda 4 defa benzin pompası yaktı. Tanıdığım bildiğim kişilerin aracı da sürekli benzin pompası yakıyordu.

CD changer denilen alet sürekli arıza verir düzgün müzik dinleyemezsiniz.

Elektriksel problemler: Aracın elektrikle bir sorunu var arkadaşlar. Bir gün bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor. Yağmurda araba ıslandıktan sonra kendi kendine korna çalmalar, camları açması, silecekleri çalıştırması, kendi kendine selektör yapması gibi sorunlar belirdi.  Bu saydıklarım sadece benim başıma gelmiyor tüm peugeot 307’lerin başına geliyor. Ha siz bu sorunları düzelttirmiş birisinden bu aracı alırsanız sıkıntı bir süreliğine çıkarmaz. Ama emin olun bu sorunların hepsini yaşayacaksınız.

Peugeot 307 yakıt olarak diğer araçlara göre daha cimridir. Benim aracım yakıtı koklardı. lpg’yi ne kadardan aldığımı bilmiyorum ama 2016 yılında sattığımda 21 kuruş yakıyordu. Siz hesap edin işte 2016 yılının mayıs ayında lpg ne kadarsa ben o fiyattan 21 kuruş yakıyordum km’de.

Bu aracın alacaksınız makyajlanmış yani 2005 model ve üstünü alacaksınız. Peugeot makyajlı kasalarda bu sorunların çoğunu haletti.

307 hakkında sormak istediğiniz her şeyi aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir