Direksiyon Açı Sensörü Kalibrasyonu

frene basinca titreme

Direksiyon Açı Sensörü Kalibrasyonu

Bir çok defa başıma gelen bu arızanın çözümü çok basit. Özellikle yüksek hızlarda frene basıldığı zaman direksiyonun titremesi sorunu neden oluyor?
Uzun yolculuklarda veya yokuş inerken yapılan uzun frenlemeler sonrasında diskler bir hayli ısınır. Isınan diskler soğuk su ile temas ettiği anda, çelik büzüldüğü için disklerde eğilme meydana gelir. İşte bu eğilme sonrasında siz frene bastığınızda fren balatası eğilmenin olduğu yere gelince titreme yapar. Bu durum size direksiyon titriyormuş gibi gelir. Halbuki disklerin eğikliği nedeniyle oluşan titremeyi hissediyorsunuz.
Fren diskinden dolayı meydana gelen direksiyon titremesi yüksek hızlarda kendisini daha çok belli eder.
Sorunun ise iki çözümü var. Birincisi ustanız tarafından diskler sökülür ve tornacıda düzeltilir. Bu düzeltme işlemi sırasında diskler kalınlığını yitirir. Torna işleminden sonra incelen disklerin eğilmesi daha çabuk olacaktır. Ama tornacıya düzelttirmek ilk çözüm.
İkinci çözüm ise fren disklerinin değiştirilmesi olacaktır. Eğer tornayla kurtarılamayacak kadar inceldiyse çok fazla işçilik istemeden diskleri değiştirebilirsiniz.
Eğer fren disklerinizin eğilmesini istemiyorsanız aracınızı özellikle fazla fren kullandıktan sonra soğuk suyla temas ettirmekten uzak tutun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir