Fren Lambası Sönmüyor Ve Sürekli Yanıyor Sorunu Çözümü

fren lambasi sonmuyor

Fren Lambası Sönmüyor Ve Sürekli Yanıyor Sorunu Çözümü

Aracınızda fren lambası sürekli yanıyorsa ve frene basmadığınız halde yanmaya devam ediyorsa ne yapabilirsiniz. Bu yazıda sizlere başımdan geçen fren lambasının sürekli yanmasına neden olan sorunun çözümünü anlatacağım.
Geçen akşam aracımla yolda seyir halindeyken arka cama orta fren lambasının ışığının vurduğunu hissettim. Sağa çektim ve aracın arkasına gittiğimde sanki frene basıyormuş gibi fren lambalarının sürekli yandığını gördüm. Kısa bir araştırmadan sonra sorunun kaynağını da bulmuştum.
Öncelikle fren lambaları hiç yanmıyorsa ya ampul patlamıştır ya da fren lambası sigortasında bir sıkıntı vardır. Ancak ya sürekli yanıyorsa!
Aracın fren pedalının altına takılı olan ve siz frene bastığınız anda yukarı doğru çekilen bir pimi olan parça vardır. Bu parça ya arızalıdır ya da yerinden çıktığı için pimi yukarıda olduğundan sürekli frene basıyormuş gibi fren lambalarını yanmaktadır. Bu genelde tüm arabalarda elinizle ulaşabileceğiniz yerdedir. O parçayı yerine taktığınız zaman fren lambaları sönecektir. Ben kendim halletmiştim. Ancak bazı araçlarda bu parça elle ulaşılamayacak yerde oluyor. Böyle zamanlarda ise bir ustaya götürüp fren pedalını yerinden söktürmeniz parçayı arızalıysa değiştirmek, yerinden çıktıysa yerine taktırmak gerekecektir.
Fren lambası sönmüyor, frene basmamaya rağmen sönmüyor ise sorunuzun cevabı bu yazıda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir