Ford Focus Rölanti Dalgalanması Sorunu Ve Çözümü

focus rolanti dalgalanmasi

Ford Focus Rölanti Dalgalanması Sorunu Ve Çözümü

Özellikle 1998 ile 2005 yılları arasında üretilen Focus MK1 diye adlandırılan kasalarda mevcut olan rölanti dalgalanması sorunu ve çözümü.
Aracımı ilk sahibinden aldığımda, aldığım kişi bir kaç deneme haricinde klimayı hiç çalıştırmamış. Ben klimaya gaz bastırdıktan sonra çalıştırdığımda harika soğutuyor ve çalışıyordu. Ancak Klimayı açtığım zaman araba rölantide çalışırken dalgalanıyor, hatta bazen yolda giderken boşa attığımda veya vites değiştirmek için debriyaja bastığımda araba stop bile ediyordu.
Bende arabalarımda takıntılı birisi olduğum için ustamın yolunu tuttum. Ustam arabamın gaz kelebeğini temizledi. Sorun bir kaç gün ortadan kalktıktan sonra yine başladı. Bende internetten araştırdığımda Focus 1 kasalarda bu sorunun kronik bir arıza olduğunu öğrendim. Bu sorunu sadece LPG’de değil benzin de de yapıyordu.
Ustamla tekrar görüştüğümde hız sensörü ve rölanti valfini değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Öyle de yaptık. Ancak sorun kısa süre ortadan kalkıp yeniden başladı.
Artık sanayide özel servislerde uğraşmayı bırakıp, takıntı yaptığım bu konuyu yetkili servis ile görüştüm. Aracı servise getirmemi ve yazılım ile düzeltilebileceğini söylediler. 100 lira karşılığında yazılım yapıldı.
Evet yazılım sonucunda sorun tamamen ortadan kalkmadı. Zaten servisteki usta başı da bu sorunun focus 1’lerde kronik olduğunu ve tamamen geçmeyeceğini söyledi. Ancak yazılım sonrasında rölanti dalgalanması çok fazla kendini hissettirmiyor ve araba yolda giderken olduk olmadık yerlerde stop etmiyordu.
Focus 1 sahibi olupta bu durumla karşılaşan varsa sanayide her usta farklı bir şey söylüyor. Bu sorun kronik bir arıza, ne yaparsanız yapın ortadan kalkmayacak. Ustalara da boşuna para kaptırmayın. sorunu kısmen halletmek için yetkili bir serviste yazılım attırın.

One thought on “Ford Focus Rölanti Dalgalanması Sorunu Ve Çözümü

  1. Fort fokus larda syun havasını almak ve rolanti stopetme sorunlarıyla çok ustalarla tanıştık olmadı sonunda kendim çözdüm.iyi ustayı bulamassanız benimgibi kendinizde usta olursunuz.küçuk olan rolanti
    kelebek sensörünü söküp içerisini acın sağlamsa temizleyip takın bukadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir