Dizel Partikül Filtresi Temizletme Maliyeti Sorunu Çözümü

partikul filtre

Dizel Partikül Filtresi Temizletme Maliyeti Sorunu Çözümü

Dizel arabaların, araç egzoz çıkışlarında çevreye zararlı gazları süzen bir filtre bulunmaktadır. Bu filtreler zaman zaman dolmaktadır. Ancak maalesef  bu parça çok pahalı olduğundan dolayı, yasal olmayan bir şekilde boşalttırılmaktadır.
Dizel Partikül Filtresi nedir ? Bu filtre aracın egzoz emsiyonunu azaltmak amacıyla kullanılan bir parçadır. Çevreye duyarlı her sürücünün mutlaka bu filtreyi kullanması gerekir.
Dizel partikül filtresi en çok düşük devirde araç kullanılması sırasında dolar. Aracı yüksek devirde 3.000 devir ve üzerinde 10 – 15 dakika kullandığımız azman bu filtre kendi kendini temizler. Çünkü filtrede bulunan karbon molekülleri ancak yüksek sıcaklıkta yok olmaktadır. Bu sayede arıza ışığıda söner.
Ancak bu parçanın bir kullanım ömrü olduğu için yaklaşık 150 – 200 bin kilometre civarında artık kendi kendini temizleyemeyecek şekilde dolar. Bu durumda partikül filtresinin değiştirilmesi gerekir. Parçanın kendisi orta segmen bir araç için 2-3 bin lira civarındadır. Bu sebeple bir çok kişi yasal olmamasına rağmen partikül filresini boşalttırmaktadır.
Oto egzozcularda partikül filtresi jet taşı ile bulunduğu yerden sökülür. Kenarından açılır ve egzozcu içerisinde bulunan filtreyi bir çekiç ve murç yardımıyla kırarak çıkarır. İçi artık boştur ve aracınız bu filtre olmadığı için dpf arıza ışığını da yakmayacaktır. Ancak biz otohocasi olarak boşalttırma işlemini onaylamıyoruz. Muayene esnasında Dizel Partikül Filtresinin iptal edildiği fark edilirse muayeneden geçemeyecektir.

Partikül filtresinin olduğu nasıl anlaşılır?

  • Arıza ışığı yanar, ama dolmasına rağmen yanmayada bilir.
  • Partikül filtresinin bulunduğu yerde morarmalar başlar.
  • Araçta çekiş düşmesi vardır
  • Rolantide araba titreme yapar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir