Cam Suyu Fiskiyesi Sorunları Ve Çözümü

cam suyu fiskiyesi

Cam Suyu Fiskiyesi Sorunları Ve Çözümü

Evet arkadaşlar bugün her araba kullanıcısının dönem dönem başını ağrıtan cam suyu fiskiyesi sorunlarını ele alacağız. 
Cam suyu fiskiyesi bir toplu iğnenin ucu genişliğinde camlara su fışkırtan parçadır. Ülkemizde musluk suları kireçli olduğundan dolayı ve pek çok aracından yaz aylarında musluk suyu ile camlarını yıkaması sonucunda kireçlenip tıkanmaktadır. İlk sorun bu olmakla beraber bazende siz cam suyunu sıkmaya başladığınızda su ya havaya ya da camın altına sıkılıyor. Yani cam suyu fiskiyesi ayarı bozuluyor.

Kireçlenip tıkanan cam suyu fiskesi memesinin açılması.

Kireç nedeniyle cam suyu püskürtme memesi tıkanmaktadır. Bu durumda onu açmanın bir çok yolu vardır. Bunlardan ilki bir toplu iğne yardımıyla açmaktır. Toplu iğneyi suyun çıktığı yere sokup çıkarırsanız kireçlenen bölgeyi açmış olacaksınız. Ancak Bu kalıcı bir çözüm değildir. Kireç nedeniyle cam suyu, su bidonundan tutunca camlara su sıkılan fiskiye memesine kadar kireçten kurtulmak gerekiyor.
Böyle durumda kesinlikle ve kesinlikle porçöz, kireç çöz gibi kimyasal malzemeleri aracınızda kullanmayın. Doğal yollarda kurtulmaya çalışın. Peki ya cam suyu ve tesisatı içerisindeki kireçten  tamamen nasıl kurtulurum?
Bunun için 1 litrelik pet şişenin yarısının içerisine  kaynar su koyuyoruz ve içerisine limon tuzu döküp iyice çalkalıyoruz. Tuz çözüldükten sonra geri kalan kısmına elma veya üzüm sirkesi dolduruyoruz. Pet şişeyi alıp aracınıza inebilirsiniz.
Ben şimdi fiskiye memesinin iyice tıkalı olduğu var sayıyorum. Aracımıza binip, basınçlı hava

bulunan bir benzinliğe gidiyoruz. Önce toplu iğne ile memeleri açıyoruz, ardından da meme uçlarına basınçlı ha tutuyoruz. Eğer su deposunda su varsa püskürterek onu boşaltıyoruz. Ardından da evde hazırladığımız limon tuzu sirke karşımını cam suyu deposuna dolduruyoruz ve bitene kadar camlarımıza sıkıyoruz.

Bu işlemin sonucunda cam suyu deposu dahil, borular ve fiskiye memesi ucunda kireç namına bir şey kalmayacaktır.

Cam suyu fiskiyesinin ucu suyu istediğiniz yere püskürtmüyorsa toplu iğneyle ucundan ayarlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir