Arka Teker Kendi Kendine Neden Fren Yapar? Kampana Yayı Kırılması

arka fren

Arka Teker Kendi Kendine Neden Fren Yapar? Kampana Yayı Kırılması

Evet arkadaşlar bu yazımızda benimde başımdan geçen arka tekerin kendi kendine fren yapması hatta kızaklaması sorununu ve çözümünü anlatacağım.
Bundan 6 ay kadar önce Lada Samara aracımda ilk olarak geri gitmek istediğimde arabanın arkası biraz yükseliyor sanki bir şey arabayı tutuyor gibi sonra gidiyordu.
İlk başlarda pek önemsemediğim bu olay sonraları ışıklarda durduğumda arabanın arka tekerleri el freni çekmiş gibi kızaklayarak kalkıyordu. Daha sonraları ise yolda giderken bile arka tekerler el freni çekmişcesine kızaklayınca sanayinin yolunu tuttum.
Ustam aracı lifte kaldırıp arka tekerleri eliyle döndürdüğünde sağ arka tekerin dönmediğini gördü. Tekeri söküp kapağı açtığında ise kampana yayının kırıldığını gördük.

Kampana yayı kırılınca araba kendi kendine el freni çekmiş gibi fren yapıyordu. Ayrıca son zamanlarda aracımın yakıtı da kilometrede 30 kuruştan 50 kuruşa çıkmıştı. Bu yakıt artışının

sebebi ise aracın arka tekerinin fren yapması neticesinde arabanın gitmek için zorlamasaymış.

Ustam ile lada parçacısına gittik kampana yayına 6 lira verdim. Ustam ise ne verirsen ver deyince 20
lirada ona verdim sorun ortadan kalktı.
Bazen çok ufak arızalar çok büyük sorunlar açabiliyor başımıza siz siz olun aracınızdaki en ufak arızayı bile aman bir şey olmaz deyip geçiştirmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir