Arabayı Vurdurarak Çalıştırma Nasıl Yapılır Zararı Nedir ?

otomobili vurdurarak calistir

Arabayı Vurdurarak Çalıştırma Nasıl Yapılır Zararı Nedir ?

Akü bitmesi sonucunda çalışmayan bir araba nasıl vurdurulur? Vurdurmak nedir? işte hepsinin cevabı bu yazımda yer alıyor.
Akü bitmesi veya arabanın marş aksamında bir arıza gelmesi sonucunda oek çok kişi arabasını vurdurarak çalıştırma yolunu seçiyor.
Günümüzde arabaların çoğu enjeksiyonlu ve beyinli olduğu için çalışmayan arabayı vurdurarak çalıştırmak büyük tehlike oluşturuyor. Çünkü çok basit bir akü bitmesinden dolayı çalışmayan aracınızı vurdurarak çalıştırmak binlerce lirayı bulan arızalara da yer açmaktadır. Otohocasi olarak enjensiyonlu arabaların vurdurarak çalıştırılmasını onaylamıyoruz. Ama illaki ben vurarak çalıştıracağım diyorsanız yazımın devamını okuyun.

Vurdurmak nedir?

Araç normal ateşleme sistemiyle çalışmayınca, aracın belli bir hıza gelip aracın ağırlığıyla ilk ateşlemeyi yaptırmaya vurdurmak deniliyor.
Vurdurmak için araç yokuş aşağıya olmalıdır veya aracı belli bir hıza kadar çıkartabilecek bir kaç kişiye ihtiyaç vardır. Neyse biz düz bir yolda olduğunuzu farz edelim.
Sabah arabaya bindiniz marşa bastınız akünün bittiğini anladınız. Arabanın düz bir yerde varsayalım. Hemen çevreden 3-5 kişiye beyler bir el atında şunu vurduralım diyorsunuz. Kontağı gösterge panelindeki akü ve yağ ışığı gibi ışıklar yanana kadar çeviriyorsunuz. Sonra vitesi 2’ye atıp ayağınızı debriyaja basıyorsunuz. Ayağınız debriyajda basılıyken araç ittirilmeye başlıyor. Araba belli bir hıza geldikten sonra ayağınızı debriyajdan çekiyorsunuz. Bir iki teklemeden sonra aracın çalıştığını göreceksiniz.
Not: Otomatik arabalar vurdurarak çalıştırılamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir