Araba Isınmıyor Hararet Göstergesi Çalışmıyor Yükselmiyor Sorunu Çözümü

araba isinmayinca

Araba Isınmıyor Hararet Göstergesi Çalışmıyor Yükselmiyor Sorunu Çözümü

Özellikle şu soğuk kış günlerinde bir anda aracınızın kaloriferi sıcak üflemiyor ve hararet göstergesi de yükselmiyor diyorsanız cevabı yazımızda.

ilk olarak başımdan iki defa geçen olayı anlatıyım. Soğuk bir kış günüydü peugeot 307 aracım var o zamanlar. Öğle saatlerinde yola çıktım hararet bir türlü yükselmiyor ve kalorifer de buz gibi üfürüyordu. Hemen sanayinin yolunu tuttum.
İkinci olay ise kendime ikinci bir araç olarak Daihatsu Applause aldım. İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola çıktım ama hararet çok az yükseliyor vitesi boşa attığımda ise sıfıra kadar düşüyordu. Ankara’ya gelir gelmez ilk iş olarak ustamın yanına gittim.
Evet iki sorunun da çözümü de termostat arızasıydı. Araçlarda bulunan termostat arıza yaptığı zaman araçta hararet göstergesi yükselmiyor ve kaloriferde buna bağlı olarak soğuk üflüyor. Termostat arızaları en çok antifriz suyu yerine musluk suyu konulmasından veya ucuz antifriz konulmasından kaynaklanıyor.
Termostat  fiyatları ise 100 TL civarında oluyor.


Termostat ne işe yarar ve nedir? :
Araçlarımızda termostat radyatörden motora giden bir yerlerde bulunur. Termostatın görevi motor suyu sıcaklığını kontrol eder. Radyatörde bulunan su termostat tarafından motora iletilir. Eğer Radyatördeki su fazla ısınırsa termostat sayesinde hararet ibresi yükselir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir