Araba Hızlandıkça Gelen Uğultu Sesi Sorunu Çözümü

araba hizlaninca gelen ugultu

Araba Hızlandıkça Gelen Uğultu Sesi Sorunu Çözümü

Bugün sizlere porya bilyasından gelen uğultu sesini anlatmaya çalışacağım. Aracınızdan gelen uğulu sesinin porya bilyasından gelip gelmediğini anlamanın yolu çok basittir.

Arabalarda pek çok sebepten dolayı uğultu sesi gelebilir. Bu sebepler arasında en çok karşılaşılan ise porya bilyasının dağılması sonucunda gelen sestir.Sesin porya bilyasından gelip gelmediğini anlamanın yolu ise çok basittir. Aracınızda uğultu sesi yoğunlaşana kadar hızlanın, vitesi boşa atın, eğer hala ses gelmeye devam ediyorsa bu ses porya bilyasından geliyordur. Porya bilyaları, çocukken tornet yaptığımız rulmanlara verilen isimdir.
Aracınızı servise götürdüğünüzde usta aracı lifte kaldıracak ve tekerleri eliyle döndürüp hangi teker veya tekerlerden ses geldiğini dinleyecektir.
Porya bilyası neden dağılır: Kasislerden hızlı geçmek, araca gereğinden fazla yük yüklemek, porya bilasının eskimesi ve zamanla aşınması sonucunda bu bilya dağılır. Bunun sonucunda da aracın içerisinde günden güne artan şekilde uğultu sesi verir.
Eğer uğultuya rağmen porya bilyasını değiştirmezseniz belli bir zaman sonra bilya içindeki küçük misketler birbiri ile kaynar ve tekerin dönmesine engel olur. Porya bilyasının değişmesi orta segmentteki bir araç için ortalama 150 liradır.
Porya bilyasının dağılmasından dolayı gelen ses şanzuman veya diferansiyel  sesiyle karıştırılmamalıdır. Viteste iken ses geliyor, ancak vitesi boşa attığınızda veya debriyaja bastığınızda kesliyorsa bu porya bilyası ile ilgili değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir