10 Bin Liraya Kadar Alınabilecek Araba Tavsiyesi 2020

10 bine araba

10 Bin Liraya Kadar Alınabilecek Araba Tavsiyesi 2020

Herkesin bir bütçesi bulunmakta. Ayağımı yerden kessin diyerek alabileceğiniz 10 bin liraya kadar otomobilleri artı eksi yönleriyle sizler için listeledim.

Yazıya başlamadan önce muhakkak her marka aracın 10 bin lira ve altında bir modeli vardır. Ben bu yazıda Türkiye şartlarında alınabilecek otomobilleri yazacağım. Ayrıca sizinde aklınızda bu fiyatlara alınabilecek en iyi araba önerisi varsa, aşağıdan yorum kısmına yazarsanız, yazının içeriğine ekleyebilirim.


Fiat Tempra

Artı yönleri: Dijital gösterge paneiyle zamanının çok ötesinde bir arabaydı. Bazı modellerinde hidrolik direksiyon, ön cam otomatiği ve hatta klima bile mevcut. Rahat ve konforlu bir arabdır. Yakıtı da orta seviyededir. 2.0 motorlu olanları kolaylıkla 200 km/s hıza çıkabiliyor. Tüm modelleri lpg ile tam uyumludur. Bagajı çok geniştir. Her yerde yedek parçası ve anlayan ustasını bulmak kolaydır.
Eksi yönleri: Ön takımları çok hassastır. Narin bir araba olduğundan dolayı sürekli elektrik arızası verir. Arkası kalkık olduğu içi geri manevralarda zorlanabilirsiniz. Dijital göstergesi sürekli arıza çıkarabilir. Altının yere yakın olması da bazen zorluk çıkarabiliyor.

Ford Taunus

Artı yönleri: Tam bir uzun yol arabası. D segmenti bir araç olması sebebiyle içi geniştir. Yolda yaylana yaylana gidersiniz. Bazı modellerinde hidrolik direksiyon, klima vardır.
Eksi yönleri:  Kare gibi bir araba park etmede ve manevralarda zorluk çıkarabiliyor. Piyasada fazla tutulmamaktadır. burnu havaya kalkık olduğu için görüş mesafesini kısıtlamaktadır. Ayrıca fazla sıkıntı çıkardığı da bilinmektedir.

Renault 9 Broadway

Artı yönleri: Hala daha ikinci el piyasası çok iyidir. Benimde 4 yıl bindiğim bi otomobil. 1.4 motoru kasa ile çok uyumlu. Performans olarak sizi üzmez. Yedek parça olarak hiç sıkıntı çekmezsiniz. Ön camları tüm modellerde otomatiktir. Bagajı geniştir. Kolay kolay yolda bırakmaz ve sizi üzmez.
Eksi yönleri: Bu arabalar sıcak havaları hiç sevmez. Yazın yokuşlarda hararet yapar. Ancak bu sorun tofaş radyatörü ile aşılmaktadır. Şuan Türkiye şartlarında bu fiyata alınabilecek en uygun otomobil diyebiliriz.

Lada Samara

Artı yönleri: Piyasası vardır. yedek parça ucuzdur bundan 6 ay öncesinde benimde vardı. Düşük devirde yüksek hızla gidebiliyor. Yakıtı orta seviyede.
Eksi yönleri: Çok fazla elektrik arızası açıyor. 2 ay içerisinde 3 defa yolda kaldım. Sorun çıkarmaya çok meyilli. Bagaj camı yassı olduğundan bagajı çok kullanışlı değil. Yine de bu fiyatlara alınabilecek otomobillerden

Skoda Favorit

Artı yönleri: Bana göre bu fiyata alınabilecek en iyi otomobil. Görünüş olarak Lada Samara ile hemen hemen aynı olsa da motor, şanzıman ve kaporta olarak hiç bir alakası yoktur. 93 model ve üstünü almanız gerekiyor. Yol tutuşu tatminkardır. Yakıt olarak çok ekonomik ve yedek parça sıkıntısı yoktur.
Eksi yönleri: Bu aracın fiyatına göre gerçekten eksi bir önü yok. Her şartta yürüyebilen bir otomobil.

Daihatsu Applause 

Artı yönleri: Alacağınız applause’da ön cam otomatiği, hidrolik direksiyon, klima, elektrikli ayna gibi özellikler olabilir. Yakıtı düşüktür. Dayanıklı bir arabadır. Şuan benim de ikinci aracım olarak iş görmektedir ve 5 bin kilometredir sıkıntısız biniyorum. Efsane kasa toyota ile aynı konfor ve özellikleri sunuyor. Bagajı liftback yani sedan görünümlü hatchback olarak geçiyor.
Eksi yönleri: yedek parçası küçük şehirlerde sıkıntı çıkarabilir. Ancak japon olduğu için kolay kolay parça sıkıntısı yaramıyor. Altı yere yakın olması dezavantaj.

Tofaş Şahin, Doğan

Artı yönleri: Piyasada hala çok fazla sayıda bulunuyor. Türkiye’nin hiç bir yerinde parça ve usta sıkıntısı çekmezsiniz.
Eksi yönleri: kimileri her ne kadar arkadan çekişli olduğu için tercih etse de bana göre bu bir dezavantaj. Araba arkasını savurmaya meyilli. Ayrıca bir kaza anında ikiye kırılan Tofaşlara şahit olmuşsunuzdur. Yakıtı da diğer saydığımız araçlara göre fazladır.

Hyundai Excel

Artı yönleri: Yedek parçası ucuz ve boldur. Sorunsuz bir otomobildir. Bazı modellerinde 4 cam otomatiği, klima ve hidrolik direksiyon vardır.
Eksi yönleri: Yere yakın olması dışında bir eksi yönü yoktur bana göre.

2 thoughts on “10 Bin Liraya Kadar Alınabilecek Araba Tavsiyesi 2020

  1. Siteniz genel olarak arabalar hakkında oldukça güzel bilgiler veriyor. Ancak ben en çok araba tavsiyesi bölümünü beğendim. Çünkü arabadan zerre kadar anlamayan biri ve ucuz araba arayan biri olduğumdan bu bölüm bana oldukça yararlı oldu. Ancak bu kategoriye daha fazla tavsiye eklemenizi bekliyorum. İyi çalışmalar .

  2. 10 bin liraya arabaya binecek adam hiç binmesin daha iyi. Otobüsle gelir giderim. 10 bin liralık arabada kimsenin ne canının güvenliği var, ne de malının. Sürekli arıza verir bozulur durur. Sanayiden eve gelemezsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir